Słownik kulinarny

j

Jujuba pospolita, daktyl chiński

Jujuba pospolita, daktyl chiński
fot. Fotolia
Jujuba pospolita znana również pod nazwą głożyna pospolita jest to krzew lub niewielkie drzewo osiągające wysokość 8 m. Występuje w południowej Europie, Chinach, Indiach, Himalajach. Owoce jojuby nazywane chińskimi daktylami mają barwę czerwoną, około 1 cm średnicy, o smaku półsłodkim, zbliżonym do smaku śliwki. Owoce te dojrzewają późną jesienią na drzewie całkowicie pozbawionym liści. W Chinach znana już była w III w. p.n.e.. Przypisuje się jej właściwości zdrowotne, a w kulturze chińskiej ma duże znaczenie oraz bogatą symbolikę.

Zawartość
Chińskie daktyle nazywane również „naturalną pigułką witaminy C” są jej dobrym źródłem, znajdziemy także w nich bogactwo witamin z grupy B. Posiadają  wiele cennych składników odżywczych. Naukowcy wskazują w szczególności na wysoką zawartość żelaza, a także potasu, wapnia, manganu, miedzi, magnezu.  Dostarczają również cukry, a także aminokwasy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Działanie
Owoce głożyny Chińczycy zalecali szczególnie osobom przemęczonym, o niskiej odporności. Naukowcy zajmujący się daktylami chińskimi potwierdzili jej dobroczynne działanie na organizm. Osoby je spożywające odzyskują siły i energię. Składniki w nich zawarte poprawiają pracę wątroby oraz poprawiają pracę układu trawiennego. Poza tym oczyszczają organizm z toksyn, usuwają wolne rodniki, co korzystnie wpływa na cały organizm, a przede wszystkim daje się zauważyć w wyglądzie skóry. Dobroczynnie działa na pracę serca i wysokość ciśnienia krwi. Wzmacniają kości i zęby.

Zastosowanie
Chińskie daktyle można spożywać na surowo, ale także można je suszyć i marynować. Chińczycy również wytwarzali z nich wino. Zmieloną głożynę stosuje się jako przyprawę do zup, sosów, potraw duszonych oraz marynat. Warto pamiętać, aby owoce nie posiadały wgnieceń, skaz i przebarwień.