Słownik kulinarny

k

Kalafior

Kalafior
fot. Fotolia
Kalafior- jest jednoroczną rośliną należąca do rodziny kapustowatych i zalicza się do odmian kapusty warzywnej. Pochodzi z Cypru, gdzie nazywany był kapustą cypryjską. Kalafior jest wyłącznie rośliną uprawną, również uprawianą w całej Polsce. Popularność zyskał ze względów smakowych i dietetycznych. Częścią jadalną są osiągające około 25 cm, mięsiste kwiaty zwane różą. Najbardziej wartościowe są białe róże kalafiora, ale w uprawie możemy spotkać również kremowe, pomarańczowe, zielone i fioletowe.


Zawartość
Jest niezwykle smacznym, dietetycznym warzywem, w którym znajdziemy witaminy: A, B1, B2, B3, B5, B6, B9, C, E, K, składniki mineralne: potas, magnez, sód, żelazo, mangan, wapń, fosfor, cynk, miedź,  fluor, jod, chlor. Zawiera również białko, węglowodany, błonnik, karoteny, kwas nikotynowy, kwas pantotenowy, kwas foliowy. Kalafior jest niskokaloryczny 100 g to tylko 25 kcal, a do tego wszystkiego jest warzywem nie wywołującym żadnych alergii.

Działanie
Korzystnie wpływa na pracę wątroby. Stanowi leczniczy składnik diety dla osób ze schorzeniami śluzówki żołądka, jelit. Zalecany jest rekonwalescentom, osobom cierpiącym na choroby układu krążenia i trawiennego. Jest małokaloryczny więc lubiany przez osoby dbające o linię. Kalafior wzmacnia i podnosi odporność organizmu, zwalcza wolne rodniki, korzystnie wpływa na pracę wątroby i nerek, wzmacnia serce i układ krążenia, zapobiega procesom starzenia się skóry i organizmu. Działa bakteriobójczo, zwalczając bakterie Helicobacter pylori, tym samym wspomagając leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy.

Zastosowanie- w kuchni gotowany, duszony czy zapiekany. Smaczne są również marynowane różyczki kalafiora. Jednak najzdrowszym jest podanie kalafiora surowego dodawanego do sałatek, tartego na tarce.