Kamut - najstarsza pszenica świata

  • 3

Kamut to antyczne zboże, które jest krewniakiem powszechnie znanej pszenicy. Sprawdźcie, jak możecie wykorzystać je w swoich potrawach i dlaczego warto, by zagościło na dobre w waszej kuchni!

         
ocena: 5/5 głosów: 5
Kamut - najstarsza pszenica świata
fot. Fotolia
Kamut, zwany tez „ziarnem Faraona”, to antyczna odmiana twardej pszenicy bogatej w cenne składniki odżywcze. Niektóre z osób uczulonych na pszenicę ucieszy fakt, iż z powodzeniem będą mogły zastąpić ją tym smacznym produktem.

Co ważne - jak wspomnieliśmy wcześniej - jest idealnym zamiennikiem dla osób uczulonych na wysoko przetworzoną pszenicę. Należy wspomnieć jednak, że zawiera gluten, dlatego też nie polecamy zboża Kamut dla osób cierpiących na celiakię.

Skąd pochodzi?

Pochodzi ze starożytnego Egiptu, gdzie po raz pierwszy zostało odnalezione podczas poszukiwań w grobowcach faraonów. Dzięki amerykańskiemu żołnierzowi, już w 1949 roku ruszyła na nowo uprawa pszenicy Kamut. Legendy głoszą, że to cudowne zboże ocalało wraz z całym dobytkiem na Arce Noego. Produkowane i sprzedawane pod znakiem towarowym Kamut® jest obecnie uprawiane I przetwarzane w ponad 40 krajach ciesząc się uznaniem wśród dietetyków.

title

Charakterystyka Kamut

Kamut jest nieocenionym źródłem wielu minerałów, a w szczególności cynku i magnezu. W porównaniu do współczesnej ,wysoko przetworzonej pszenicy zawiera więcej przyswajalnego białka dla naszego organizmu. Nieprzeciętne ilości selenu, wykazującego właściwości antyoksydacyjne sprawiają, że Kamut zaliczany jest do najwartościowszych źródeł tego minerału.

Zwiększona ilość lipidów, która jest odpowiedzialna za produkcję większej ilości energii w organizmie niż węglowodany sprawia, że Kamut został okrzyknięty „ wysokoenergetyczną pszenicą”. Sportowcy, osoby na diecie, prowadzące współczesny tryb życia doceniły ten produkt, włączając do swojego menu na stałe.

Ważne jest, aby odpowiednio przechowywać produkt. Podobnie jak w przypadku innych kasz, najlepszy będzie szczelnie zamknięty, plastikowy lub szklany pojemnik, który umieścimy w szafce, gdzie dostęp światła jest ograniczony.

Kulinaria

Te twarde ziarna o złocistobrązowym odcieniu są dostępne w wielu różnych formach, dzięki czemu mogą być idealną bazą dla wielu dań. Orzechowy posmak idealnie podkreśli smak potraw dodając im nieco bardziej wyrazistego charakteru. Kasza znakomicie uzupełnia zawiesiste zupy czy gulasze.

Lekkostrawny kuskus z pszenicą kamut to bogate źródło minerałów i łatwo przyswajalnych kwasów tłuszczowych, który sprawdzi się jako dodatek do sałatek. Mąka ze zboża Kamut to kolejna z propozycji wartych wypróbowania. Doskonała do wypieku chleba, słodkich muffinek czy delikatnych „odrywanych” cynamonowych bułeczek.

Skomponowana z mąka owsianą, żytnią czy orkiszową pozwoli na wyczarowanie ciekawszych połączeń smakowych, które zaskoczą nawet najwybredniejsze kulinarne podniebienia.

Alternatywą dla codziennej owsianki mogą być zmielone ziarna w blenderze, które wraz z mlekiem lub jogurtem greckim stworzą idealną, kremową propozycję pożywnego śniadania. Uzupełniając je suszonymi morelami czy śliwkami zapewnimy sobie ogromną dawkę energii, odpowiednio rozpoczynając dzień.

title
Zdjęcie: Fotolia

Jak dobrze przygotować Kamut?

Należy dobrze wypłukać całe ziarna ze wszelkich nieczystości. Na jedną szklankę ziaren używamy 3 szklanki wody. Gotowanie wymaga czasu, ale możemy skrócić je nieco, uprzednio mocząc ziarna, odstawiając na 24 godziny. W zależności od preferencji gotujemy przez 45 minut do 1,5 h upewniając się, że woda nie wyparowała całkowicie. W przypadku kuskus, na jedną szklankę produktu zużywamy taką sama ilość wody, dokładnie tak jak podczas przygotowania regularnego kuskusu, produkowanego z tradycyjnej odmiany pszenicy.

Wolne od GMO

Kamut to jedno z nielicznych zbóż, które posiada gwarancję, że przy jego uprawie nie dokonano żadnych modyfikacji genetycznych. Sposób uprawy jest dostosowany do współczesnych standardów - mając na uwadze w jaki sposób robili to nasi przodkowie tysiące lat temu. To kolejny plus, dla którego warto sięgnąć po ten organiczny produkt już dziś!

Czy spotkaliście się z pszenicą Kamut na sklepowych półkach? Czy możecie pochwalić się potrawami z jej wykorzystaniem? Podzielcie się swoimi opiniami i przemyśleniami na jej temat - czy na stałe zagości w Waszym menu?