Żywienie matek karmiących

Dieta w pierwszych tygodniach po porodzie powinna być lekkostrawna, ale zróżnicowana. Ważne, żeby w jej skład wchodziły świeże produkty bogate w minerały i witaminy.

         
ocena: 0/5 głosów: 0
Żywienie matek karmiących
fot. Fotolia
Podczas okresu karmienia piersią młoda mama w szczególny sposób musi zwrócić uwagę na to co je. Pokarm, który spożywa, nie jest już tylko przeznaczony dla niej, ale również dla dziecka. Musi więc zaspokajać wspólne zapotrzebowanie dwóch osób na składniki odżywcze.

Z uwagi na delikatny przewód pokarmowy malucha, a także osłabiony porodem organizm kobiety, dieta podczas karmienia powinna być lekkostrawna i zróżnicowana. Dzięki temu mama szybko wróci do formy, a dziecku zaoszczędzimy nieprzyjemnych dolegliwości takich jak wzdęcia, biegunki czy alergie pokarmowe. Nie można jednak przesadzać. Częstym błędem, jaki popełniają w tym czasie niedoświadczone kobiety, jest przejście na ścisłą dietę, restrykcyjne ograniczenie ilości spożywanego jedzenia i zamknięcie się w kręgu kilku wybranych produktów. Z obawy przed szkodliwym wpływem na dziecko młode mamy jedzą na zmianę ciągle te same, w ich mniemaniu bezpieczne składniki. Tymczasem organizm kobiety – podobnie jak niemowlaka – potrzebuje diety zróżnicowanej, bogatej w wiele różnych składników odżywczych, witamin i minerałów.

Podstawą diety dla kobiet karmiących jest regularne jedzenie około pięciu posiłków dziennie. Należy jeść ryby morskie bogate w kwas Omega 3, delikatne mięso drobiowe i z królika, warzywa, owoce, a także kasze i ryż. Potrawy powinny być gotowane lub pieczone, zdecydowanie trzeba unikać posiłków smażonych, pikantnych, tłustych i przetworzonych. Warto też zachować umiar w spożywaniu potraw wzdymających zawierających np. groch czy kapustę. Im bardziej delikatny posiłek tym większa szansa, że dziecko dobrze na niego zareaguje.

Jeśli zauważysz u dziecka objawy alergiczne, takie jak wysypki czy biegunki, nie zaostrzaj od razu waszej wspólnej diety. Szukaj uczulającego jedzenia odstawiając co jakiś czas po jednym produkcie i obserwując, czy dolegliwości ustąpią. Zwróć szczególną uwagę na składniki, które często odpowiadają za dziecięce alergie, np. kakao, jajka, soja.

W okresie karmienia należy dużo pić. Upomina się o to najczęściej sam organizm sygnalizując zwiększone pragnienie. Warto więc zawsze mieć przy sobie butelkę wody mineralnej, ale nie zapominać także o jedzeniu i piciu pożywnych zup warzywnych, soków owocowych, koktajli czy lekkich herbat. Zdecydowanie należy zrezygnować z alkoholu, napoi gazowanych, kaw i mocnej, czarnej herbaty. Rekomendowane jest natomiast picie herbaty z kopru włoskiego, który pobudza produkcję pokarmu.

Jeśli podczas ciąży znacząco przytyłaś - również nie musisz przechodzić na ostrą dietę. Nadmiaru kilogramów pozbędziesz się podczas karmienia. W połączeniu z regularnymi ćwiczeniami i rozsądną dietą szybko wrócisz do formy i figury sprzed ciąży, a Twoje dziecko będzie się prawidłowo rozwijać.