mariwanna

mariwanna

Arcymistrz Kuchni
[Przepisów: 72]

SUPERPRZEPIS

Kartacze (cepeliny)

  • 1
  • TRUDNOŚĆ: trudne
  • CZAS:
  • PORCJE: 5
         
ocena: 5/5 głosów: 3

Kartacze albo cepeliny - potrawa znana na Podlasiu i Suwalszczyźnie. Przypominają pyzy, ale są większe, a do masy ziemniaczanej używa się surowych ziemniaków.

Kartacze (cepeliny) Więcej zdjęć (5)

Składniki:

Kartacze (cepeliny)

ciasto

nadzienie

do gotowania:

do podania:

Sposób przygotowania:

Kartacze (cepeliny)
Ciasto: 1/3 ziemniaków obieramy i gotujemy, tłuczemy i studzimy. Pozostałe ziemniaki obieramy, ścieramy na tarce o drobnych oczkach. Ziemniaki wykładamy na podwójnie złożoną gazę, dobrze odciskamy.

Sok z ziemniaków odstawiamy na kilkanaście minut, żeby skrobia opadła na dno miski, a następnie zlewamy, zachowując skrobię.

Odciśnięte i ugotowane ziemniaki łączymy, dodajemy skrobię i mąkę ziemniaczaną. Ciasto lekko solimy, mieszamy. Cebulę drobno kroimy, dodajemy do mięsa, doprawiamy i mieszamy. Nadzienie dzielimy na 10 części.

Kawałki ciasta (wielkości gęsiego jajka) rozpłaszczamy na dłoni na grubość ok 1,5cm, wykładamy nadzienie, zlepiamy i nadajemy mu podłużny kształt. W dużym garnku zagotowujemy wodę, wrzucamy listek laurowy i 2-3 ziarenka ziela angielskiego, solimy.

Do gotującej się wody delikatnie wkładamy kartacze. Gdy woda się zagotuje i kartacze wypłyną na wierz, zmniejszamy ogień i gotujemy ok 20-25 minut. Na raz nie należy wkładać zbyt dużo kartaczy oraz trzeba pilnować, żeby woda nie wrzała zbyt mocno, gdyż wtedy ciasto może się rozpadać podczas gotowania.

Kartacze wyjmujemy na talerz łyżką cedzakową. Cebulę kroimy w kostkę, podsmażamy na oleju. Można do cebuli dodać również boczek.

Kartacze podajemy okraszone cebulą i boczkiem, z kleksem kwaśniej śmietany.   
Kartacze (cepeliny)
Kartacze (cepeliny)
Kartacze - mieszamy ugotowane i surowe starte ziemniaki
Kartacze (cepeliny)
Kartacze - ciasto rozpłaszczamy i wykładamy nadzienie
Kartacze (cepeliny)
Kartacze - ciasto zlepiamy i formujemy kartacze

Tagi:

danie