Kasztany jadalne - wygląd, właściwości i przepisy

  • 2

Kasztany jadalne to przekąska oryginalna w smaku. Najlepiej smakują pieczone, prażone lub gotowane. Z mąki kasztanowej przygotujesz wiele słodkości oraz pieczywo, a zupa kasztanowa rozgrzeje Cię w zimne jesienne dni.

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Kasztany jadalne - wygląd, właściwości i przepisy
fot. Fotolia
Gdzie rosną i jak wyglądają kasztany jadalne?

Kasztana jadalnego nie należy mylić z kasztanowcem, który rośnie w parkach i na ulicach w Polsce. Takie kasztany, które spadają z drzew jesienią nie nadają się do spożycia. W naszym kraju kasztany jadalne możemy podziwiać w parkach i ogrodach botanicznych na Dolnym Śląsku i Pomorzu Zachodnim. Na świecie najwięcej kasztanów jadalnych rośnie w basenie Morza Śródziemnego, Azji Mniejszej i na Kaukazie.

Ukryte w zielonej twardej skorupce otoczonej wystającymi włoskami kasztany jadalne dojrzewają na jesieni, w październiku i listopadzie. Po otwarciu łupiny ukazuje się orzech pokryty cienką, brązową i błyszczącą skórką.

Dlaczego warto jeść kasztany jadalne?

Jadalne kasztany to bogate źródło minerałów i witamin. Dobrze zaspokajają głód, ponieważ zawierają znaczne ilości błonnika. Są bogate w potas, magnez oraz wapń a także skrobię i witaminy z grupy B i K, białko i tłuszcze roślinne. 

Kasztan jadalny ma również właściwości lecznicze. W okresach przemęczenia i stresu warto po nie sięgać, ponieważ wzmacniają odporność. Ze względu na wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych znakomicie sprawdzają się przy leczeniu chorób serca i krążenia.

Kasztany jadalne
Fot. Fotolia

Warto wiedzieć, że w 100 gramach kasztana jadalnego jest tyle samo witaminy C co w cytrynie! Jednak nie wolno zapominać o tym, że kasztan jest bardzo kaloryczną przekąską - 100 gramów zawiera około 180 kcal.

Na co zwracać uwagę przy zakupie kasztanów jadalnych?

Kupując kasztany należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich wygląd. Ważne, aby nie miały pleśni oraz przebarwień. Ich skórka powinna być brązowa, lśniąca, nieuszkodzona oraz bez okrągłych dziurek, które mogą oznaczać, że kasztan jest robaczywy. Kasztanem warto również potrząsnąć - powinien być "pełny" w środku.

Jak przechowywać kasztany jadalne?

Najlepszym miejscem do przechowywania kasztanów w domu (maksymalnie do paru dni) jest spiżarka lub lodówka. Kasztany możemy wyłożyć na talerzyk i schować. Nie należy przechowywać ich w foliowej torebce, która może zaparować, przez co kasztany ulegną zepsuciu.

Kasztany jadalne Kasztany jadalne
Fot. Fotolia

Jakie danie przygotować w kasztanów jadalnych?

Kasztany jadalne mają słodki i delikatny smak przypominający smak batatów lub ziemniaków. Najlepiej smakują pieczone, uprażone lub w wersji ugotowanej. Kasztany jadalne można również jeść na surowo, jednak nie wolno mieć żadnych wątpliwości co do ich świeżości!

Ususzone kasztany ściera się na mąką kasztanową, z której można przygotować słodkie wypieki oraz pieczywo, naleśniki. Z połączenia miodu i mąki kasztanowej można zrobić pyszny krem.

Jeśli mamy ochotę na oryginalne danie z kasztanami warto przygotować bryndzylki z żurawiną i kasztanami, kremową zupę z pieczonych kasztanów lub roladki wieprzowe z ich dodatkiem.

Jak upiec kasztany jadalne?
  • Umyj kasztany w ciepłej wodzie i osusz je ręcznikiem papierowym
  • Ponacinaj wypukłą stronę kasztanów w kształt litery „x”. Ułóż je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia
  • Wstaw do piekarnika. Piecz od 15 do 30 minut, w temperaturze 200°C, aż popękają ich skorupki.
  • Z gorących kasztanów (uważaj żeby się nie poparzyć!) zdejmij twardą łupinę i znajdującą się pod nią cienką skórkę. Z zimnych kasztanów skórka nie schodzi.
  • Do jedzenia nadają się tylko żółte kasztany. Ciemne są zepsute i należy je wyrzucić.
Uwaga! Przed pieczeniem obgotuj ponacinane kasztany w niesolonej wodzie, ich obranie po upieczeniu będzie wtedy łatwiejsze.

Jak gotować kasztany jadalne?

Tak jak w przypadku pieczonych kasztanów jadalnych, tuż przed ugotowaniem należy kasztany umyć w ciepłej wodzie i osuszyć ręcznikiem a także ponacinać. Kasztany jadalne gotuje się w wodzie około 15-20 minut, na średnim ogniu do czasu popękania ich naciętej  w "x"skorupki. Po ugotowaniu należy zdjąć z gorących kasztanów twardą łupinę i znajdującą się pod nią skórkę. Podawać od razu po obraniu. Smacznego!

Jesteśmy ciekawi czy mieliście okazję skosztować kasztanów jadalnych! Przygotowaliście je samodzielnie w domu czy kupiliście już gotowe pieczone lub gotowane? Naszym zdaniem kasztany jadalne to ciekawa przekąską, po którą warto sięgać jesienią.