Katarzyna J.

Katarzyna J.

Platynowy Ekspert
[Przepisów: 1284]

Kefirek z grzybka tybetańskiego

  • TRUDNOŚĆ: łatwe
  • CZAS:
         
ocena: 5/5 głosów: 8

Bardzo zdrowy domowy kefirek z grzybka tybetańskiego

Kefirek z grzybka tybetańskiego Więcej zdjęć (4)

Składniki:

Kefirek z grzybka tybetańskiego

 

  • 2 łyżeczki ziaren grzybka tybetańskiego
  • 1 szklanka mleka min. 1,5%

Sposób przygotowania:

Kefirek z grzybka tybetańskiego
Głównym warunkiem produkowania kefirku jest używanie tylko i wyłącznie szklanych i plastikowych przedmiotów. Grzybek nie może mieć kontaktu z metalem. Grzybka dokładnie płuczemy na plastikowym sitku pod bieżącą wodą. Przekładamy do szklanego słoika (plastikową łyżką). Wlewamy mleko. Słoik przykrywamy ściereczką i odstawiamy na około 24 godziny. Po tym czasie kefirek jest gotowy. Przecedzamy go przez sitko. Grzybka płuczemy, przekładamy do słoika, zalewamy mlekiem i itd. Czynność codziennie powtarzamy, dzięki czemu mamy świeży domowy kefirek, który możemy pić lub który może być dodatkiem do wielu potraw. Optymalna temperatura hodowli grzybka to około 20-25 stopni. W dni upalne czas wytwarzania kefirku jest krótszy. Podczas hodowli grzybek rośnie i zwiększa swoją objętość, więc można się nim podzielić z innymi lub wytwarzać większe ilości kefirku (większy grzybek potrzebuje więcej mleka). Grzybek można mrozić i suszyć. Smak kefirku przypomina dawne kwaśne mleko. POLECAM!!!
Kefirek z grzybka tybetańskiego
Grzybka dokładnie płuczemy na plastikowym sitku pod bieżącą wodą.
Kefirek z grzybka tybetańskiego
Przekładamy do szklanego słoika (plastikową łyżką). Wlewamy mleko. Słoik przykrywamy ściereczką i odstawiamy na około 24 godziny. Po tym czasie kefirek jest gotowy.
Kefirek z grzybka tybetańskiego
Przecedzamy go przez sitko. Grzybka płuczemy, przekładamy do słoika, zalewamy mlekiem i itd. Czynność codziennie powtarzamy, dzięki czemu mamy świeży domowy kefirek, który możemy pić lub który może być dodatkiem do wielu potraw.