Kilka faktów o żurawinie

Przypominające głowę i dziób żurawia kwiaty żurawiny nadały jej taką właśnie nazwę. Co powinniśmy o niej wiedzieć?

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Kilka faktów o żurawinie
fot. Fotolia

Żurawina to bardzo dobre lekarstwo na choroby pęcherza. Jedzona przez całą zimę, w postaci dżemu lub suszona pomoże nam pozbyć się tego problemu.

Żurawina na owoc, który posiada mnóstwo witamin i wartości odżywczych. Oprócz witamin B1, B2 i B6, owoce żurawiny posiadają witaminy C i E. Dodatkowo wyposażona jest w wiele minerałów: magnez, sód, potas czy fosfor, żelazo i jod. Kto by pomyślał, że w takim małym owocu znajduje się tyle cennych wartości odżywczych?
Dodatkowym atutem żurawiny jest to, że występuje w niej kwas benzoesowy, który pomaga w jej konserwacji. Dzięki temu kwasowi, możemy dłuższy czas trzymać świeżą żurawinę w lodówce i nic się jej nie stanie.

Powinniśmy jeść właśnie przygotowane dżemy z żurawiny, ponieważ zawarte w nich proantocyjany, taniny i bioflawonoidy uniemożliwiają osiedlanie się bakterii w nerkach i pęcherzu. Owoce żurawiny zapobiegają powstawaniu próchnicy na zębach. Chroni także żołądek i dwunastnicę przed wrzodami. Owoce są bardzo dobre na choroby serca, miażdżycy i krążenia. Dodatkowo wzmaga działanie warfaryny. Jest to lek odpowiedzialny za rozrzedzanie krwi. Osoby, które mają osteoporozę nie powinny jeść żurawiny, gdyż utrudnia wchłanianie się wapnia.

Rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje żurawin: Howes i McFarlin. Odmiana Howes jest bardzo późna i do tego odporna na mroźne temperatury. Miąższ jest delikatny o bardzo dobrym smaku. Odmiana McFarlin ma średnie owoce, twarde, miąższ delikatny o bardzo wyrazistym smaku.

Żurawina jest bardzo dobra. Wystarczy poznać kilka przepisów z jej udziałem i cieszyć się z jej pysznych wartości odżywczych.


Polecamy: niesamowite ciasto z żurawiną >>>