Kuchnia polska - golonka

  • 2

Golonka to smakołyk, który potrafi zaspokoić nawet największego łasucha. Charakteryzuje się ona dużą kalorycznością, ale także niepowtarzalnym smakiem i aromatem. Sprawdźcie, jak wykorzystać to popularne mięso!

         
ocena: 4/5 głosów: 6
Kuchnia polska - golonka
fot. Fotolia
ODROBINĘ O GOLONCE

W dawniejszych czasach golonka występowała w menu kuchni ludowej, a na pańskie stoły trafiała ukradkiem. Kosztowali ją zwłaszcza energiczni Sarmaci, którzy doceniali jej smak szczególnie w towarzystwie piwa. Panie natomiast stroniły od tak tłustych przysmaków, chodź wśród nich nie brakowało takich, które zajadały by się nią z wielką ochotą!

Golonka jest to przednia lub tylna część tuszy wieprzowej, z której zrobić można popularną potrawę o tej samej nazwie. Smakołyk ten waży najczęściej od 0,3 do 0,4 kg i przez wielu ludzi nazywany jest pyszną bombą kaloryczną. Nic w tym dziwnego, w 100 g tej potrawy znajduje się aż 295 kcal i 25 g tłuszczu!

DNI GOLONKI

Chodź trudno w to uwierzyć, częste konsumowanie golonki stało się doskonałą okazją do stworzenia Dni Golonki, które hucznie obchodzone są w wielu dużych miastach w okresach jesiennych lub zimowych. Na dniach tych spotkać można zarówno panów i panie - wszyscy zajęci pałaszowaniem wybornych dań z golonką.

Impreza tego typu to doskonała szansa dla wszystkich kochających eksperymentować w kuchni - koniecznie spróbujcie swoich sił, może podczas celebrowania tego święta, Wasz przepis okaże się hitem festiwalu?

Golonka  Golonka

Zdjęcie: Fotolia

JAK WYKORZYSTAĆ GOLONKĘ W KUCHNI?

Kiedy zakupimy w sklepię solidną golonkę, przed jej przyrządzeniem trzeba ją dokładnie oczyścić. Gdy znajdziemy na niej pojedyncze włosy, warto ją lekko opalić nad ogniem i zeskrobać nożem. Następnie, po oczyszczeniu golonki, robimy w niej dość głębokie nacięcia by umieścić w nich sól, pieprz, tymianek i plastry czosnku. Taką marynatę urozmaicić możemy również o ocet, miód czy sypką paprykę – idealnie sprawdzi się do natarcia całej sztuki mięsa. Po tym zabiegu odstawiamy ją do lodówki na ok. 5 godzin.

Tak przygotowana golonka jest świetną bazą dla smakowitych zup, m.in. żurku, kapuśniaku czy fasolowej. Najpopularniejszym jednak daniem z tą częścią tuszy wieprzowej jest pieczona golonka podawana w towarzystwie kapusty lub ziemniaków oraz golonka pieczona w winnej, miodowej czy musztardowej marynacie!

Łagodna jesień jest to wspaniały moment na zasmakowanie soczystej golonki z grilla, która fantastycznie zakończy sezon letniego imprezowania pod chmurką. Tak wyjątkowe mięso wzbogacić można dobrym gatunkiem piwa bądź aromatycznymi sosami!

PYSZNA DAWKA INSPIRACJI

Golonka coraz częściej zyskuje uznanie u młodych, początkujących kucharzy. Jeśli i Wy dopiero zaczynacie przygodę z tym smakowitym mięsem, zajrzyjcie do naszego działu na golonkę!

Wasze eksperymenty z tym delikatnym mięsem zacząć możecie od golonki gotowanej w piwie z musztardą i jałowcem lub wyśmienitej golonki wieprzowej z kiszoną kapustą! Oba przepisy urozmaicone są o smakowite dodatki, przyprawy i zioła – skosztujcie koniecznie!

Golonka
Zdjęcie: Fotolia

Nie wiecie jak prawidłowo przygotować soczystą golonkę? Wśród naszych przepisów odnajdziecie idealne, smaczne oraz sprawdzone przepisy z tą sztuką mięsa. Serdecznie zapraszamy do naszych sprawdzonych inspiracji!