Słownik kulinarny

l

Lotos - pędy

Lotos - pędy
fot. Fotolia
 Lotos-pędy- jest symbolem czystości w kulturach wschodnich, gdyż występuje w mulistych rzekach i pomimo warunków w jakich rośnie, jej liście i kwiaty zawsze pozostają czyste. Pochodzi z Azji, Ameryki Południowej i Europy. Należy do rodziny lotosowatych. Jest wodną byliną o długim i grubym kłączu, płożącym się w mulistych wodach. Wytwarza duże liście, początkowo pływające, a następnie wznoszące się nad wodę na długich ogonkach liściowych. Ich powierzchnia pokryta jest cienką warstwą wosku. Pachnące kwiaty mogą mieć barwę czerwoną, różową lub białą i średnicę do 35cm.

Zawartość i działanie- zawiera substancje aktywne: nucyferynę i aporfinę. Mogą one działać:
- stymulująco, tzn. pobudzać do działania, zwiększać intensywność lub wielkość jakiegoś zjawiska, stanu bądź procesu,
-relaksująco, tzn. rozluźniają wewnątrz napięcia, w wyniku których zmniejszają się nasze negatywne emocje, takie jak lęk, złość, gniew, zawiść. Możemy powiedzieć, że w wyniku rozluźnienia emocje transformują się w życzliwość, radość spokój,
-wywołując euforię i zmiany w procesach myślowych, tzn. stan nienaturalnie dobrego samopoczucia z tendencją do śmiechu, radości, płytkiej wesołości i dowcipkowania, doznawany nawet pomimo rzeczywistych niedomagań organizmu.
Wszystkie te objawy możemy obserwować po zjedzeniu dużych ilości pędów.

Zastosowanie- bogate w skrobię rozłogi najlepiej gotować w lekko zakwaszonej wodzie, dzięki czemu zachowają swój naturalny kolor. Po obróbce są chrupiące i delikatne. Są popularnym specjałem w kuchni japońskiej. Wchodzą w skład regionalnych potraw: sushi, nimono i sunomono. Podaje się je w postaci pieczonej, marynowanej. Coraz częściej wraz z kłączami serwuje się grube, soczyste szypułki kwiatowe i młode liście lotosu. Świeże pędy należy przechowywać w chłodnym i zacienionym miejscu.