Słownik kulinarny

ł

Łubin żółty

Łubin żółty
fot. Fotolia
Łubin żółty jest to roślina należąca do rodziny bobowatych i pochodząca z południowo-zachodniej Europy, Północnej Afryki oraz zachodniej Azji. Roślina ta jest powszechnie uprawiana i miejscami dziczejąca. Można wyróżnić wiele odmian łubinu, niektóre z nich przeznaczone są na paszę dla zwierząt. Zaliczana jest do roślin miododajnych.  Dawniej z nasion łubinu żółtego wyrabiana była mąka. To właśnie drobne nasiona tej rośliny w ostatnim czasie cieszą się szerokim zainteresowaniem konsumentów.  Są one niewielkiej wielkości o białej lub jasnożółtej barwie i znajdują się w strąkach łubinu. Łubin żółty należy do odmian słodkich - im mniejsze nasiona, tym słodsze.  Zalecane jest przed przystąpieniem do przyrządzania dań z łubinu namoczyć nasiona na kilka godzin.

Zawartość
Łubin podobnie jak inne rośliny strączkowe ma wysoką zawartość białka, poza tym zawiera sporo alkaloidów, których zmniejszona zawartość znajduje się w odmianach słodkich. Substancja ta w dużych ilościach jest trująca dla człowieka, jednak odpowiednia odmiana oraz jego obróbka pozbawia  tego związku.  Poza tym należy do produktów o niskim indeksie glikemicznym, dlatego też chętnie jest wprowadzana do diet odchudzających.

Działanie

Łubin dostarcza białko, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Na długi czas zapewnia uczucie sytości przez co zmniejsza chęć na podjadanie. Reguluje poziom cukru we krwi.

Zastosowanie
Ziarenka łubinu żółtego stosuje się jako dodatek do zup lub puree, natomiast w postaci zmielonej jako przyprawa sosów i marynat do dań mięsnych. Ponadto jest szczególnie polecany do sosów pomidorowych