Słownik kulinarny

ł

Łuskwiak zmienny

Łuskwiak zmienny
fot. Fotolia
Łuskwiak zmienny jest  to gatunek  grzyba jadalnego należący do rodziny pierścieniakowatych. Powszechnie występuje na całej półkuli północnej. Rośnie gromadnie  w lasach liściastych i mieszanych, a rzadko występuje w lasach iglastych. Możemy je zbierać od kwietnia do listopada. W Polsce często spotykany. Jego kapelusze osiągają do 7 cm średnicy o barwie zależnej od wilgotności. Po deszczu cynamonowobrązowy, pokryty śluzem, a podczas suszy wysychający od środka. Pod spodem są blaszki, które początkowo są białe, następnie żółtobrunatne i w końcu rdzawobrązowe. Miąższ w kapeluszu jest białawy, miękki i wodnisty, natomiast w trzonie twardy, rdzawobrązowy. Należy uważać, ponieważ bardzo podobna do łuskwiaka jest hełmówka jadowita, która wyłącznie rośnie na pniach drzew iglastych.

Zawartość
Łuskwiak podobnie jak i inne grzyby jest bogaty w białko roślinne, zawiera też węglowodany, błonnik oraz witaminy: A i z grupy B ( B1 – pod względem zawartości może równać się z ziarnami zbóż, a B3 i B5 – dorównuje zawartości w wątrobie) oraz śladowe ilości D, C, także minerały: wapń, potas, fosfor.

Działanie
Warto wzbogacić naszą dietę o grzyby i doceniać te, które powszechnie występują w naszych lasach. Łuskwiaki są dla nas dodatkowym źródłem energii, a zawarte w nich substancje czynne wzmacniają nasz organizm, wspomagają w walce z wolnymi rodnikami, dostarczają wielu cennych składników odżywczych. Niektórzy przestrzegają, że mogą być ciężkostrawne, dlatego też nie zaleca się ich spożywania dzieciom i osobom starszym. Poza tym mają zdolność obniżania cukru we krwi oraz regulują poziom cholesterolu.

Zastosowanie
Łuskwiak zmienny gości na stołach w rozmaitych zupach, kremach, sosach, marynatach, w postaci pieczonej, smażonej czy grillowanej.