Majowe grillowanie

Nieługo rozpocznie się sezon grillowy. Zamiast w domu, dania będziemy przygotowywać na grillu. O czym należy pamiętać, zanim usiądziemy do stołu?

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Majowe grillowanie
fot. Fotolia

Warto więc przypomnieć kilka zasad grillowania i kulinarnych pomysłów.

Są różne rodzaje grilla: węglowe, elektryczne, gazowe i indukcyjne. Najczęściej jednak używamy tych tradycyjnych, opalanych drzewem lub specjalnym węglem. Do rozpalania można użyć specjalnych podpałek, należy jednak pamiętać, by zacząć grillowanie, dopiero wtedy, gdy podpałka całkowicie się wypali (w przeciwnym wypadku zapach podpałki, przejdzie do naszych dań). Kiedy węgiel pokryje się szarym pyłem można zacząć układać na nim dania. Nie układajmy jednak żadnych produktów, bezpośrednio na ruszcie. Do tego celu służą aluminiowe tacki lub można zawinąć warzywa, czy mięso w folię aluminiową. Dzięki temu tłuszcz nie będzie bezpośrednio wytapiał się do paleniska i tym samym nie będzie tworzył niebezpiecznych związków.

Do ognia można dołożyć gałązki ziół lub łupiny orzechów. Dodatkowo podniosą walory smakowe naszych dań.
Do grillowania doskonale nadaje się mięso (warto je wcześniej zamarynować, np w marynacie z dodatkiem ziół, nie wolno jednak grillować mięsa peklowanego ani wędzonego), ryby, warzywa (np. cukinia , bakłażan, papryka) oraz owoce (doskonale smakują grillowane banany, można podać je dodatkowo z sosem czekoladowym).

Zanim zaczniemy grillowanie należy przygotować butelkę z wodą (by w razie ognia szybko ugasić płomień). Mięso w trakcie smażenia można podlewać także piwem.
Przy takiej biesiadzie w ogrodzie przydadzą się jednorazowe naczynia oraz duża ilość świeżych warzyw i owoców, ponieważ dania z grilla są niestety ciężkostrawne. Doskonałym dodatkiem są również dipy.
Po zakończeniu grillowania należy dokładnie umyć i wysuszyć ruszt.


Poznaj potrawy z grilla, które zachwycą najmłodszych >>>