Słownik kulinarny

m

Mąka glutenowa

Mąka glutenowa
fot. Fotolia
Mąka glutenowa jest to produkt otrzymany z przemiału ziaren zbóż takich jak: pszenicy, żyta, jęczmienia, owsa oraz orkiszu i semoliny. Do tej grupy mąk zakwalifikowane są wszystkie mąki zawierające gluten – rodzaj białka roślinnego występujące w wymienionych rodzajach ziaren zbóż. Podział na mąki glutenowe i bezglutenowe jest bardzo istotny, ponieważ coraz więcej osób cierpi na alergie spowodowane glutenem oraz chorobę celiakie, która dotyka około 1% populacji. Ma też znaczenie w przemyśle piekarniczym i cukierniczym, a także codziennej kuchni.

Właściwości
Mąka glutenowa ma barwę i zapach w zależności od rodzaju zboża z którego została uzyskana, rodzaju przemiału, a także w przypadku mieszanek mąk od proporcji ich zmieszania. Jednak najważniejszym elementem jest właśnie gluten. Dodaje się ją do produktów zawierających małą ilość glutenu, w celu zwiększenia objętości i rozluźnienia struktury. Zmieszana z wodą powoduje, że wyrób ma ciągliwą konsystencję, co jest korzystne w przypadku wyrabiania niektórych ciast. Po wypieczeniu produkt ma porowatą strukturę.

Zawartość
Mąka glutenowa jest to mąka bogata w białko roślinne, a dokładnie w gluteniny i gliadyny. Mąki glutenowe białe ( niższy typ, np. 450, 500, 550) są mąkami uboższymi w witaminy i minerały, a także błonnik. Jednak są bardziej przydatne do wypieku lekkich ciast. Natomiast ciemniejsze są źródłem białka, skrobi, witamin z grupy B, a także wapnia, magnezu, potasu, fosforu i innych pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Działanie
W tym miejscu warto podkreślić, że mąka glutenowa jest całkowicie bezpieczna i zdrowa dla osób nie dotkniętych alergią pokarmową na ten składnik. A bogactwo witamin i minerałów korzystnie działa na człowieka. W przypadku nietolerancji glutenu należy usunąć z diety wszystko co zawiera gluten, ponieważ działa w tym przypadku niszcząco na organizm. Początkowo może to wydawać się bardzo trudne, ponieważ gluten jest bardzo powszechny w produktach spożywczych. Wymaga to sporej wiedzy oraz cierpliwego czytania etykiet.

Zastosowanie 
Głównie wykorzystywana do produkcji makaronów, klusek, past mącznych, chleba, płatków  śniadaniowych.