Słownik kulinarny

m

Mąka jęczmienna

Mąka jęczmienna
fot. Fotolia
Mąka jęczmienna jest to produkt uzyskany z przemiału ziaren jęczmienia, rośliny należącej do rodziny wiechlinowatych i uprawianej głównie w krajach o klimacie umiarkowanym  na półkuli północnej. Jęczmień znany już był na Bliskim Wschodzie około w 7000 lat p.n.e.. Mąka jęczmienna wytwarzana była  w Europie szczególnie w Anglii i Szkocji na długo przed tym, kiedy zaczęto uprawiać pszenicę. W tamtym czasie to właśnie z niej wypiekane były chleby, które miały bardzo zbitą strukturę, ponieważ jęczmień zawiera mało glutenu. Z tego też powodu i obecnie mąką jęczmienna stanowi raczej dodatek do ciasta chlebowego niż jego podstawę.

Właściwości
Mąka jęczmienna jest ciemna i ma charakterystyczny lekko orzechowy smak. Wypieki z niej są ciężkie i mają zbitą strukturę.

Zawartość
Mąka jęczmienna pomimo faktu, że jest uboższa w składniki odżywcze w porównaniu do pełnego ziarna, to i tak jest źródłem wielu cennych substancji. Przede wszystkim zawiera białko, błonnik, węglowodany oraz wapń, magnez, potas, żelazo oraz witaminy z grupy B. ma też niski indeks glikemiczny.

Działanie
Już w medycynie chińskiej jęczmieniowi i otrzymanej z niego mące przypisywano wartości lecznicze. Uważano, że spożywanie otrzymanych z niego produktów wzmacnia śledzionę i trzustkę, reguluje pracę żołądka i jelit oraz korzystnie działa na woreczek żółciowy i koi nerwy. Jednak okazuje się, że medycyna konwencjonalna również uznaje korzystny wpływ jęczmienia. Zawarty w nim błonnik przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi, a co za tym idzie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób wieńcowych i serca. Zawiera też enzymy wzmacniające organizm.

Zastosowanie
Mąka jęczmienna jest dodawana do wyrobu  pieczywa, klusek i placków oraz ciasteczek i naleśników.  Sam jęczmień wykorzystywany jest do produkcji szkockiej i irlandzkiej whisky.