Słownik kulinarny

m

Mąka owsiana

Mąka owsiana
fot. Fotolia
Mąka owsiana jest to produkt otrzymany z przemiału płatków owsianych. Owies jest rośliną należącą do rodziny wiechlinowatych i uprawiany był stosunkowo późno w porównaniu do pszenicy czy żyta, bo ok. 1500 – 700 lat p.n.e. Pierwotnie w stanie dzikim występował w basenie Morza Śródziemnego i Azji, z czasem rozprzestrzenił się na inne tereny. Początkowo traktowany był jako chwast i potrzebny był czas by ludzi docenili jego wartość i zaczęli uprawiać. Owies jest rośliną długiego dnia, wtedy okres wegetacji skraca się, a w przypadku krótkich dni wydłuża się.

Zawartość
Otrzymana z owsa mąka owsiana jest pozbawiona glutenu. Co prawda może zawierać gluten, ale pochodzi on z zanieczyszczeń innymi zbożami. Jest źródłem cennego błonnika, węglowodanów, białka oraz witamin z grupy B i E, a także jest bogata w wapń, magnez, potas, fosfor, sód, cynk, mangan, miedź, lecytynę oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. W jej składzie znajdują się również flawonoidy, które korzystnie działają na organizm ludzki.

Działanie
Zawarte w mące owsianej składniki wpływają na właściwą pracę organizmu. Stymulują pracę układu nerwowego, obniżają poziom cholesterolu we krwi oraz usprawniają pracę układu sercowo-naczyniowego. Poza tym błonnik reguluje pracę jelit, a przy wsparciu witaminy E, cynku i flawonoidów chronią układ pokarmowy przed rozwojem komórek nowotworowych. Nienasycone kwasy tłuszczowe korzystnie działają na skórę, włosy i paznokcie, ale również na pracę układów w ludzkim organizmie. Poza tym można z mąki owsianej uzyskać produkty, które będą regulować poziom cukru we krwi.

Zastosowanie
Używana w produkcji chleba. Używa się jej też do wyrobu blinów, placków i ciasteczek. Stosuje się jako czołowy składnik szkockiego napoju  Athole Brose.