Mąka pszenna i jej zamienniki

  • 2

Mąka pszenna to produkt, którego nie brakuje w żadnej polskiej kuchni. Czym się charakteryzuje, jakie wyróżniamy jej typy i czym ją zastąpić w przypadku uczulenia na zawarty w niej gluten? Odpowiedzi szukajcie poniżej!

         
ocena: 5/5 głosów: 8
Mąka pszenna i jej zamienniki
fot. Fotolia
Czym jest mąka pszenna?

Niezbędna w wielu kuchniach mąka pszenna powstaje w wyniku dokładnego zmielenia ziarna pszenicy. Proces ten polega na rozdrobnieniu bielma, czyli wewnętrznej części ziarna zboża oraz oddzielenia od okrywającej ziarno powłoki nasiennej. Z samego bielma ziarna powstają mąki jasne, te z dodatkiem okrywy nasiennej nazywane są mąkami ciemnymi czyli pełnoziarnistymi.

Poza podziałem mąki pszennej na "kolory" wyróżniamy także jej typy, czyli wskaźnik zawartości popiołu po spaleniu jej w wysokiej temperaturze. Im więcej popiołu w takiej mące, tym wyższy jej wskaźnik - TYP. Zatem jeśli na przykład zawartość popiołu wynosi 0,5% (na 100kg mąki), mamy do czynienia z mąką typu 500!

Mąka pszenna Mąka kukurydziana
Zdjęcia: Fotolia

Jaki typ mąki wybrać do danej potrawy?

Mąka pszenna to podstawowy składnik najróżniejszych dań mącznych i wypieków. Jaki rodzaj mąki wybrać, by przyrządzane przysmaki miały zarówno odpowiednią strukturę jak i smak? Do wyboru mamy:

Mąki pszenne o typie 450 (tortowe), które świetnie sprawdzają się do delikatnych wypieków biszkoptowych i ucierania. Mąki o typie 500 (krupczatki i wrocławskie) zapewniające idealną konsystencję ciastom kruchym i półkruchym, a także pierogom, kluskom, pizzom, naleśnikom czy blinom! Typ 550 to natomiast mąki (luksusowe) najlepsze do ciast drożdżowych lub produkcji chleba!

Na rynku spożywczym dostępne są również mąki pszenne o typie 650, 750, 850, 1850 oraz 2000, które są doskonałe do wypieku pełnoziarnistych chlebów czy bułek grahamek. Mają one ogromne pokłady łatwo przyswajalnego błonnika, dlatego powinny znajdować się w naszej diecie jak najczęściej!

Mąka pszenna
Zdjęcie: Fotolia

Zamienniki mąki pszennej

W ostatnich latach coraz częściej u ludzi diagnozuje się celiakię czyli chorobę, której przedmiotem jest uczulenie na gluten - białko zawarte zbożu. Jak sobie radzić kiedy doskwiera nam ta choroba, a uwielbiamy mączne dania i wypieki?

Najlepszą alternatywą dla mąki pszennej okażą się mąki ryżowe, gryczane i kukurydziane, które ze względu na wysoką zawartość skrobi, zachowują podobną strukturę! Wspomniane mączki mogą być dodawane także do dań głównych, zup, przekąsek, kremów, mas czy polew, ale są również elementem produkowanych przemysłowo koncentratów ciast i deserów!

Jeśli natomiast lubicie eksperymentować w kuchni i łączyć poszczególne produkty, koniecznie spróbujcie jako zamiennika także mąki ziemniaczanej. Szczególnie dobre efekty otrzymacie, jeśli wymieszacie ją z mączką kukurydzianą w stosunku 1:2! Mieszanka ta spowoduje, że ciasto na potrawę lub wypiek będzie puszyste i delikatne!

Jak przechowywać mąkę?

Mąka jest produktem, który bardzo szybko się psuje gdyż łatwo wchłania wilgoć oraz obce zapachy. Dlatego najlepszym miejscem będzie dla niej suche i chłodne pomieszczenie, w którym wilgotność nie przekracza 15%. Mąkę warto przesypywać  też do plastikowych pojemników przeznaczonych na żywość!

Pojemniki na mąkę

Zdjęcie: Fotolia

Mąka jest źródłem węglowodanów, dlatego dobrze syci - jednocześnie daje ogromne pole do popisu podczas przyrządzania dań mącznych. Sprawdzajcie nasze przepisy i inspirujcie się kulinarnie!