Mleczaj czyli rudy rydz!

Któż z nas nie słyszał popularnej piosenki o rydzu wykonywanej przez Helenę Majdaniec? Wokalistka wyraża się o nim w samych superlatywach. My również nie mamy wątpliwości co do jego zalet, dlatego postanowiliśmy przybliżyć Wam charakterystykę tego grzyba. Zapraszamy!

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Mleczaj czyli rudy rydz!
fot. Fotolia
Każdy szanujący się grzybiarz musi mieć wśród swoich zbiorów znakomitego rydza! Grzyb ten jest bowiem jednym z najsmaczniejszych owocników występujących w naszych lasach. Charakteryzuje się cudownym aromatem i ciekawym smakiem, który zachęca kucharzy do różnorakich "wyczynów" z jego udziałem.

Mleczaj rydz występuje najczęściej w lasach iglastych, w wilgotnym mchu oraz pod sosnami i świerkami, z którymi współżyje. Wśród leśnego runa możemy szukać go już od początku lipca nawet do końca października.

Grzyb ten wyróżnia się okrągłym, pomarańczowym, kleistym w czasie deszczu kapeluszem. Na jego górnej powierzchni występują brudnozielone plamy. Młode owocniki charakteryzują się podwiniętymi brzegami, które u starszych gatunków są najczęściej rozpostarte i tworzą w centrum niewielkie wgłębienie.

Kapelusz popularnego rydza ma najczęściej ok. 5-12 cm średnicy. W jego spodniej części znajdują się zbiegające w dół trzonu blaszki. Z jego uszkodzonych lub nadłamanych części wypływa obficie pomarańczowe mleczko - jest to cecha zarezerwowana  wyłącznie dla tego gatunku, pozwala ona także odróżnić mleczaja rydza od tzw. rydzów fałszywych! Ciekawostką jest też fakt, że nazwa „mleczaj” pochodzi właśnie od wydzielanego przez grzyba soku!

Trzon rydza jest krótki, kruchy i cylindryczny, a jego wnętrze jest najczęściej puste.

Rydze
Zdjęcie: Fotolia

A to ciekawe!

Jak to bywa w przypadku grzybów, istnieją gatunki należące do tej samej grupy, różniące się wyglądem lub budową.  Podobnie jest również w przypadku rydza! Mleczaj smaczny, czyli "kuzyn" wspomnianego wyżej rydza, występuje najczęściej w lasach liściastych w wilgotnych powierzchniach. Najobfitszych zbiorów rydza smacznego spodziewać się możemy pomiędzy lipcem, a wrześniem.

Charakteryzuje się on żółtoczerwoną powierzchnią kapelusza oraz dużo jaśniejszym trzonem. Okaz ten poznać możemy także po zapachu. U starszych owocników wyróżnia się on tranowym aromatem!

Mleczaj smaczny w Polsce występuje rzadziej niż inne mleczaje, dlatego jest mniej znany. Wyborni zbieracze cenią go jednak równie wysoko, ponieważ grzyba tego nie atakują owad, przez co jest on niezwykle pyszny. Doskonale nadaje się do smażenia bądź marynowania. Niestety podawany w innych postaciach traci swe drogocenne walory smakowe.

Do rodziny mleczajów należy również mleczaj wełnianka, który nie bez przyczyny nazywany jest rydzem fałszywym, rydzem kosmatym czy rydzem trującym! Ten zgrabnie wyglądający okaz występuje najczęściej w zaroślach brzeziny, z którą najprawdopodobniej współżyje.

Górna część tego grzyba jest ceglasto-biała z nieco ciemniejszymi prążkami. Jego brzegi pokryte są białymi, puszystymi niteczkami grzybni co stanowczo zniechęcić powinno nas do niego! Również wydzielane przez niego mleczko nie posiada przyjemnych walorów - piekący, ostry smak świadczyć może o jego trujących właściwościach!

Rydze
Zdjęcie: Fotolia

Zasmakujcie się rydzami!

Mleczaj rydz zajmuje zaszczytne miejsce w naszych kuchniach już od wielu pokoleń. Najczęściej wykorzystujemy go do marynowania (dzięki octowi zyskuje on delikatny, korzenny smak), smażenia czy grillowania. Wyśmienicie smakuje także jako dodatek do dań głównych, zup, przekąsek czy sosów.

Nie trzeba nikogo przekonywać do znakomitych w smaku rydzów! Czasem gdy brak Wam pomysłu na te leśne rarytasy, warto skorzystać z naszych sprawdzonych przepisów. Szczególnie zachęcamy Was do przyrządzenia wyjątkowych rydzów w panierce, na które przepis znajdziecie poniżej!

Rydze w panierce

Składniki:
Rydze - około 20 sztuk
2 jajka
50 ml mleka
bułka tarta do panierowania
sól do smaku
1/2 szklanki oleju

Sposób przygotowania:

Oczyszczamy rydze ze ściółki, płuczemy na sicie. 2 jajka mieszamy trzepaczką z 50 ml mleka. Każdy grzyb dokładnie maczamy w jajkach, potem panierujemy rydze dokładnie z każdej strony w bułce tartej. Rydze smażymy z obu stron na gorącym oleju. Usmażone rydze wykładamy na talerz, posypujemy solą i dekorujemy natką pietruszki.

Czas urlopowy w pełni, warto wiec wybrać się na relaksujący spacer po lesie bo w myśl słów słynnej piosenki "przez cały czas zielony las, coś plecie z wiatrem trzy po trzy i nawet nie wie, że gdzieś pod drzewem samotny rydzek śpi"!


Polecamy: Lepszy rydz niż nic >>>