Monika Mrozowska o gotowaniu z dziećmi

Zobacz wywiad i przepisy kulinarne Moniki Mrozowskiej - twarzy kampanii promocyjnej amerykańskiej edycji programu Masterchef Junior emitowanego na antenie TLC.

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Monika Mrozowska o gotowaniu z dziećmi
fot. ONS

Telewizja TLC zaprasza na niezwykłą odsłonę najpopularniejszego kulinarnego show na świecie. Ku zaskoczeniu widzów i niedowierzaniu światowej sławy jurorów, tym razem to dzieci staną do walki o tytuł Masterchefa.

Jak dzieci poradzą sobie z presją kuchni Masterchefa oraz kulinarnymi wyzwaniami? Widzowie dowiedzą się oglądając program „Masterchef Junior”! Poniedziałek godz. 20:00 powtórki: sobota 11.00 na TLC.

                 Masterchef Junior
 
Więcej informacji o programie Masterchef Junior >>>


Wywiad z Moniką Mrozowską

1. Czy lubisz gotować razem z dziećmi, czy pomagają Ci czasem w kuchni?
Moja młodsza 4-letnia córka Jagoda bardzo lubi obserwować jak gotuję, pomaga mi w mieszaniu, ugniataniu i sprawia jej to dużą przyjemność. Starsza dopiero do niedawna zainteresowała się gotowaniem, ale nie lubi jak ktoś jej przeszkadza. Chętnie słucha wskazówek, ale woli wykonać coś od a do zet samodzielnie, żeby później pochwalić się, ze np. Zupełnie sama zrobiła obiad.

2. Jeśli pomagają, to w jakim wieku - Twoim zdaniem - warto „zaciągnąć” dziecko do pomocy w kuchni, tak żeby „zarazić” je pasją do gotowania? Czego dzieci mogą nauczyć się podczas zabawy w kuchni?  
Wiek chyba nie gra roli. Tak jak wspomniałam czasami dzieci garną się do mieszania w garnkach już gdy mają 2-3 latka, a u innych ten moment przychodzi zdecydowanie później. Podczas zabawy w kuchni dzieci w bardzo namacalny sposób mogą przekonać się, ze ich działanie przynosi wymierny rezultat w postaci przygotowanego posiłku. To chyba jeden z najlepszych sposobów, by pokazać dziecku, że nasza ciężka praca przynosi konkretny efekt.

3. Jakie dania lubisz przyrządzać dla swoich najbliższych najbardziej? Czy Twoje dzieci mają jakieś ulubione danie, którego zawsze się domagają? A może nauczyły się już same je przyrządzać?
Karolina i Jagoda gustują w prostej kuchni. Jak chyba większość dzieci uwielbiają zupę pomidorową, ogórkową, pierogi z kapustą i pieczarkami,  czy makaron z pesto . Ale bardzo często domagają się  kaszy ( np. Jaglanej) z dodatkiem tofu podsmażonego na oliwie z odrobiną sosu sojowego.

4. Jak oceniasz program Masterchef Junior? Myślisz, że zainspiruje rodziców do wspólnych eksperymentów z dziećmi w kuchni?  
Nie wiem czy zainspiruje do wspólnych eksperymentów razem z rodzicami, ale chciałabym, żeby zachęcił dzieci do samodzielnego gotowania. Nie wszyscy muszą od razu być Gordon'em Ramsay'em, ale uważam , że podstawowa wiedza na temat gotowania przyda się każdemu.

5. Czy w dzieciństwie byłaś zachęcana przez rodziców do eksperymentowania i zabawy w kuchni?
Niespecjalnie. Mama nie lubiła jak z bratem kręciliśmy jej się w kuchni pod nogami. Zaczęłam gotować tak naprawdę dopiero w liceum.  

6. Zarówno Ty, jak i Twoje dzieci, jesteście wegetarianami. Czy dopuszczasz do siebie myśl, że kiedyś mogą zechcieć zrezygnować z tego stylu żywienia i spróbować np. spaghetti bolognese?  
Oczywiście , że tak. Moja mama dała mi wolną rękę w kwestii żywienia. Zresztą w wielu innych też była bardzo tolerancyjna. Chcę podobnie je wychować.

7. Wielu dorosłym dziecko w kuchni kojarzy się przede wszystkim z bałaganem i skaleczonymi rękami. Jak jest w rzeczywistości? Mogłabyś się podzielić z nami jakąś zabawną sytuacją z waszych wspólnych chwil w kuchni?  
Cóż, bałaganu nie da się uniknąć, ale wystarczy zapowiedzieć na samym początku gotowania, że kolejnym punktem będzie wspólne sprzątanie. Wiadomo, dzieci za tym nie przepadają, tak samo jak dorośli, ale inaczej się nie da.

8. Czy masz jakieś wskazówki dla rodziców, którzy wychowują niejadka i nie mają już pomysłów na skuteczne zachęcenie go jedzenia? Czy nauka gotowania jest w stanie przełamać niechęć dzieci do domowego jedzenia?
Nauka gotowania przede wszystkim zachęca do poznawania nowych produktów, do próbowania ich smaku. W ten sposób moja młodsza córeczka Jagódka ostatnio przekonała się do kilku nowych składników. Razem robiłyśmy sałatkę, która wyglądała bardzo apetycznie i nagle Jadzia zapytała; „ Mogę spróbować?” Po schrupaniu kawałka pomidora z awokado z dodatkiem kiełków brokuła powiedziała: „ Mmmmm, chyba lubię kiełki”.
 

PRZEPIS NA CHŁODNIK Z KIEŁKAMI MONIKI MROZOWSKIEJ:

Chłodnik z kiełkami

Składniki na 2-3 porcje:
- 1 średni ogórek gruntowy
- 6 rzodkiewek
- garstka kiełków rzodkiewki
- garstka kiełków soczewicy
- ok. 100 ml jogurtu naturalnego (bez dodatku mleka w proszku)
- 1 jajko
- 3 łyżki soku z buraka (może być pasteryzowany ze sklepu)
- sól i pieprz do smaku

Sposób przygotowania:

Jajko gotujemy na twardo, obieramy, studzimy, a następnie kroimy na ćwiartki. Ogórka obieramy ze skóry i trzemy na grubej tarce. Następnie odciskamy sok, a ogórka wrzucamy do miski. Rzodkiewki kroimy w cienkie plasterki i dorzucamy do ogórka. Dodajemy kiełki rzodkiewki i soczewicy. Dolewamy jogurt, sok z buraka, doprawiamy solą oraz pieprzem i wszystko delikatnie mieszamy. W miseczkach ozdabiamy odrobiną kiełków i kawałkiem jajka.



Informacje prasowe