Na ostrzu noża - Maciej Szaciłło

  • 1

Dzisiaj na nasze pytania odpowiada artysta i kucharz - Maciej Szaciłło. Co do tajemniczego pudełka włożyła mu zbysiowa?

         
ocena: 4/5 głosów: 5
Na ostrzu noża - Maciej Szaciłło

Nowa odsłona cyklu "Na ostrzu noża" i nowe pytania - postanowliśmy sprawdzić kreatywność naszych kucharzy, a to właśnie Wy macie okazję włożyć im do tajemniczego pudełka wybrane przez Was składniki!

Dzisiaj swoimi pomysłami na potrawy ze składników podanych przez Zbysiową, ulubionymi smakami, marzeniami i radą na elastyczne ciasto drożdżowe dzieli się z nami Maciej Szaciłło - artysta i kucharz z zamiłowania, który wiele lat pracował w restauracjach wegetariańskich. Prowadzący programy kulinarne i warsztaty.

Użytkowniczka gotujmy Zbysiowa, czyli Magdalena Pietera, wybrała dla Ciebie 5 składników, które znajdujesz w tajemniczym pudełku: pomidory, cebula, czosnek, fasola szparagowa zielona, makaron sojowy. Co z nich przyrządzisz?

Wszystko zależy od tego czy dysponowałbym przyprawami i jakimi. Jeśli miałbym tamaryndę to zrobiłbym makaron phad thai z makaronu sojowego z pomidorami, cebulą, czosnkiem i fasolą szparagową. Te same składniki mógłbym zastosować w daniu typu stir fry jeśli miałbym świeży imbir, olej sezamowy i sos sojowy. Na upartego gdybym miał: kolendrę, cebulę dymkę, kmin rzymski, garam masalę i ostre czerwone chili zrobiłbym z tych składników danie kuchni indyjskiej z wpływami chińskimi tzw. Indo Chinese.

Twoje pierwsze wspomnienie związane z gotowaniem?

Jestem chłopcem, pomagam mojej babci w kuchni. Trzymam makutrę w której babcia uciera krem do ciasta. Dokładnie pamiętam to ciasto, składało się z cienkich blatów półkruchego ciasta na miodzie, przełożonych kremem, polanych czekoladą i posypanych wiórkami kokosowymi. Lubiłem patrzeć jak babcia gotuje, mieszać żółtko z mąką i łączyć z ubitą na sztywno pianą przy robieniu tzw. grzybka, obserwować jak masło pieni się na patelni łącząc się z mąką przy robieniu zasmażki. Bardzo lubiłem jej pomagać.

Niezapomniana kombinacja smaków?

Lubię wegańską kuchnię tajską, która ma coraz więcej zwolenników wśród Tajów i nie tylko. Kuchnia tajska to dla mnie niezapomniane przeżycie; smaki: słodki, słony, ostry, kwaśny występują w jednej potrawie wzajemnie się dopełniając.



Najzabawniejsze zdarzenie w kuchni?

Pracowałem z kolegą na południu Francji w dużej restauracji. On bardzo nie lubi zmywać, kazali nam pozmywać. To było zabawne, Krzysztof mył garnki i rzucał za siebie przez ramię na podłogę, robiąc przy tym dużo hałasu. Nie mogłem przestać się śmiać, widząc minę francuzów, którzy byli w kuchni. Oczywiście miał później problemy, mało co nie wyleciał z pracy, mi za śmianie się z całej sytuacji też się oberwało. Nikt już jednak później nie kazał mu zmywać.

Kto miał lub ma na Ciebie największy kulinarny wpływ?

Cenię sobie wielu kucharzy, największy wpływ miały na mnie osoby poznane w mojej pracy, jak się uczyłem gotować i jeździłem po Europie i oczywiście babcia.

Kiedy i co ostatnio ugotowałeś w domu?

Gotuję codziennie w domu, wczoraj zrobiłem tofu.

Czego nigdy nie weźmiesz do ust albo nie podasz swoim gościom?

Oczywiście mięsa, ponieważ jestem wegetarianinem.

Wymień 4 najważniejsze kuchenne gadżety i składniki, które zawsze masz pod ręką kiedy gotujesz....

Nie wiem czy mam 4 gadżety. Potrzebny jest bez dwóch zdań dobry nóż i deska do krojenia. Ważnym składnikiem jest oliwa z oliwek.

Do jakiego jedzenia masz wstydliwą słabość?

Mam słabość do falafli, ale nie wstydzę się tego.

Polecamy przepis na falafel >>>

Twoja wymarzona kulinarna podróż – w przestrzeni lub w czasie...

Marzy mi się podróż do Kerali, chciałbym lepiej poznać tamtejsza kuchnię, poza tym tam jest pięknie.

Porada z Twojego repertuaru, którą można wykorzystać w domowych warunkach...

Mało osób wie o tym że nie powinno się solić ciasta drożdżowego (takiego na bagietki, pizzę, chleb itp.) przez 10 -15 minut od zagniecenia. Ciasto trzeba zostawić na ten czas, po czym uformować prostokąt i posolić z wierzchu i zagnieść. Gluten zawarty w mące nie lubi soli w pierwszym momencie. Trzeba mu dać się nasycić wodą i dopiero posolić ciasto. Uzyskamy w ten sposób dużo bardziej elastyczne ciasto.