Słownik kulinarny

n

Nektarynka

Nektarynka
fot. Fotolia
 
Nektarynka to  odmiana (a właściwie grupa odmian) brzoskwini zwyczajnej, od której nektarynki odróżnia przede wszystkim gładką skórką owoców. Pochodzenie nektarynek przez długi czas było zagadką. Podejrzewano, że jest to mieszaniec brzoskwini i śliwy. Jednak badania genetyczne wykazały, że brak charakterystycznego omszenia, to skutek ujawnienia się genu recesywnego, odpowiedzialnego za tę cechę rośliny. Wymaga łagodnego klimatu do uprawy, dlatego rzadko uprawia się ją w Polsce.
 
Zawartość
Nektarynki są dobrym źródłem beta-karotenu i błonnika pokarmowego, jak również witamin z grupy B oraz witaminy PP. Ponadto zawierają dużo żelaza, magnezu i wapnia.
 
Działanie
Związki i pierwiastki zawarte w nektarynkach doskonale wspomagają nerki i zalecane są osobom borykającym się z problemami układu moczowego. Ponadto mają właściwości przeczyszczające. Chronią skórę, błonę śluzową oraz  oczy przed wolnymi rodnikami. Wzmacniają system odpornościowy organizmu, dlatego też warto korzystać z ich dobroczynnego działania. Poza tym korzystnie działają na układ krwionośny, poprzez  wzmocnienie naczyń krwionośnych, serca oraz zmniejszenie nadciśnienia tętniczego. Są doskonałą przekąską pobudzającą apetyt, dlatego warto rozkochać w nich nasze dzieci.  Do swojej diety powinny włączyć nektarynki osoby mające problemy reumatyczne.  Posiadają działanie antystresowe i uspokajające.
 
Zastosowanie
Nektarynki najczęściej jada się na surowo. Mogą być dodawane do deserów takich jak: sałatki owocowe, lody, sorbety, puddingi. Coraz częściej używa się ich do produkcji dżemów, kompotów, likierów i galaretek. Od niedawna na rynku są dostępne suszone, kandyzowane i konserwowane.