Słownik kulinarny

o

Olej lniany

Olej lniany
fot. Fotolia
Olej lniany – pozyskiwany jest z nasion lnu po przez tłoczenie na zimno. Otrzymywany olej roślinny charakteryzuje się intensywnym, cierpkim smakiem i żółtym zabarwieniem. Nasiona lnu inaczej siemię lniane znane było już w starożytności przez Greków i Rzymian. Wraz z upowszechnieniem się upraw wydajniejszych gatunków roślin oleistych stracił na znaczeniu co spowodowało jego mniejsze zastosowanie w diecie ludności współczesnej.
 
Zawartość
Najcenniejszymi składnikami oleju lnianego są nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6, których nasz organizm nie jest w stanie wytworzyć i muszą być dostarczone w pożywieniu. Jak wiadomo kwasy tłuszczowe omega 3 bardzo mocno obniżają zły cholesterol LDL, przy jednoczesnym podwyższaniu dobrego cholesterolu HDL, co sprzyja niemożności powstawania chorób układu krążenia. Obecna jest również witamina E, która jak wiemy wpływa pozytywnie na skórę naszego ciała, dzięki niej tkanka skórna wygląda młodziej i nie jest tak sucha jak podczas braku tej witaminy w organizmie. Procentowa zawartość kwasów tłuszczowych w oleju lnianym: powyżej 50% kwasu linolenowego omega 3, 5% kwasu linolowego omega 6,15% kwasu oleinowego omega 9, oraz niewielkie ilości nasyconych kwasów tłuszczowych.
 
Działanie:
Olej lniany wspomaga leczenie chorób układu krążenia i nadciśnienia. Ma dobroczynny wpływ na organizm przy leczeniu chorób wrzodowych żołądka, dwunastnicy i stanach zapalnych jelit. Przyśpiesza regenerację naskórka i skóry właściwej dzięki czemu przydaje się przy leczeniu odleżyn i czyraków.
 
Zastosowanie
Stosowany jest na zimno jako dodatek do sałatek, surówek, sosów, dipów, musów, koktajli. Co ciekawe jest idealnym środkiem do konserwacji mebli. Bardzo często jest stosowany przez osoby dbające o sylwetkę, ponieważ bardzo dobrze wpływa na spalanie tkanki tłuszczowej w organizmie. Stosowany jest również przez sportowców rozmaitych dyscyplin jako źródło energii.