Słownik kulinarny

o

Olej rzepakowy

Olej rzepakowy
fot. Fotolia
Olej rzepakowy jest olejem roślinnym uzyskiwanym z rzepakurośliny oleistej i miododajnej.  Główni producenci to kraje klimatu umiarkowanego i podzwrotnikowego. W Polsce olej rzepakowy stoi na szczycie produkcji i spożycia wśród olejów. Ma intensywny żółty kolor i delikatny smak. Rozróżniamy olej rzepakowy tłoczony na zimno i olej rafinowany. Warto podkreślić, że cenniejszy jest olej tłoczony na zimno, ponieważ nie został pozbawiony wielu cennych składników odżywczych w porównaniu do oleju rafinowanego. Do niedawna olej rzepakowy miał niezbyt dobrą opinię, ze względu na zawartość szkodliwego kwasu erukowego i związków siarki. Obecnie odmiany rzepaku praktycznie nie zawierają tych szkodliwych substancji i nawet olej rzepakowy jest określany jako „Oliwa Północy”.

Zawartość
Olej rzepakowy zawiera przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe, a nasycone kwasy są w mniejszej ilości jak w oliwie z oliwek. Jest źródłem steroli roślinnych oraz  zawiera witaminy A, E, D i K, a także woski i związki polifenylowe. Ma najwięcej witaminy E spośród dostępnych na rynku olei roślinnych.

Działanie
Olej rzepakowy zaopatruje ludzki organizm w tłuszcze nasycone, ale przede wszystkim w nienasycone kwasy tłuszczowe, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a niestety nie jest w stanie ich wytworzyć sam. Kwasy te dobroczynnie wpływają na układ krwionośny, obniżają zawartość „złego cholesterolu” we krwi, regulują przemianę materii. Zmniejszają ryzyko chorób układu naczyniowo-sercowego, cukrzycy oraz nowotworów oraz mają pozytywny wpływ na rozwój umysłowy i emocjonalny oraz funkcjonowanie układu nerwowego. Tłuszcze te poza tym wspomagają przyswajanie witamin z innych pokarmów.

Zastosowanie
Olej rzepakowy jest wykorzystywany w kuchni na zimno oraz do gotowania i smażenia. Warto podkreślić, że oczywiście najcenniejszy jest nierafinowany i podawany na zimno jako dodatek do sałatek, surówek, śledzi, ryb lub do przyrządzania marynat, czy dań mięsnych.