Słownik kulinarny

o

Orzech Pinii

Orzech Pinii
fot. Edipresse / Panthermedia
Orzechy piniowe są to owoce sosny piniowej należącej do rodziny sosnowatych, która występuje na północnym wybrzeżu Morza Śródziemnego, od Hiszpanii po Cypr oraz na południowym wybrzeżu Morza Czarnego. Drzewa te osiągają do 30 m wysokości.  Nasiona Pinii po obraniu łusek są jadalne i są znane jako orzeszki piniowe lub pinocchi.  Już w czasach antycznych piniole były ważnym elementem pożywienia, dlatego też były zakładane lasy piniowe. W Rosji, Korei, Chinach, Japonii są uprawiane inne odmiany sosny, z których również pozyskuje się nasiona i przeznacza się je do spożycia. Obecnie piniole są to jedne z najdroższych orzechów na świecie. Częściej dostępne są orzechy piniowe z Azji, natomiast bardziej szlachetne są orzechy z Europy, ale jednocześnie droższe. Piniole są dość małe, podłużne i  pozbawione łusek, o barwie jasnokremowej, migdałowym smaku i delikatnym, subtelnym zapachu.

Zawartość
Orzechy piniowe podobnie jak i inne orzechy są cennym źródłem różnych składników odżywczych. Przede wszystkim zawierają spore ilości cynku oraz białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy: K, E, A, C, B i minerały: wapń, magnez, potas, fosfor, sód, żelazo, a także błonnik.

Właściwości
Orzechy piniowe zarówno dostarczają niezbędnych składników odżywczych oraz zapobiegają różnym schorzeniom mogącym powstać w wyniku niedoboru różnych substancji. Przede wszystkim dowiedziono, że systematyczne spożywanie orzechów piniowych może chronić przed nowotworem wątroby. Doskonale wzmacniają potencję oraz męską płodność. W wielu krajach uważane są za naturalny afrodyzjak. Poza tym badania pokazały, że mogą chronić przed śmiercią spowodowaną chorobami serca i naczyń krwionośnych.  Zaleca się, aby piniole znalazły się w diecie osób odchudzających się, a także mogą zapobiec cukrzycy typu 2.

Zastosowanie

Piniole wykorzystywane są  do produkcji oleju piniowego oraz bardzo popularnego przede wszystkim we Włoszech sosu pesto. Może być spożywany jako samodzielny produkt, a także stanowić dodatek do sosów, farszów, makaronów, sałatek oraz wyrobów cukierniczych.