Pączki z konfiturą [video]

         
ocena: 0/5 głosów: 0

Lubisz wyzwania i niczego (w kuchni) się nie boisz? Jesteś w dobrym miejscu, bowiem dziś odkryjemy przez Tobą tajemnice przepisu na prawdziwe domowe pączki z konfiturą!

Chyba każdy pamięta z dzieciństwa smak puszystych, domowych pączków, które przygotowywała mama, babcia lub ktokolwiek inny. Od teraz będziesz przygotowywać je w zaciszu własnej kuchni, aby twoje pociechy miały co wspominać!

Porcja przedstawiona w przepisie jest niewielka, dlatego od razu proponujemy podwoić liczbę składników, a nawet pomnożyć przez 3 lub 4.

Składniki:
  • Pół kg mąki
  • Pół kostki drożdży (rozkruszone + wymieszane z 2 łyżkami naszykowanej mąki)
  • 10 dag cukru
  • Pół kostki rozpuszczonego masła
  • 5 żółtek jaj
  • Pół szklanki letniego mleka
  • Aromat arakowy
  • Spirytus (użyjemy ok. 1 łyżki)
  • Sól
  • Konfitura wiśniowa (nadzienie)

Sposób przygotowania:
  1. Przygotuj zaczyn: do drożdży dodaj łyżkę cukru oraz letnie mleko; mieszaj do momentu, aż zaczyn konsystencją będzie przypominał gęstą śmietanę. Przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na 5 minut, aby zaczął "pracować"
     
  2. W międzyczasie do żółtek dodaj cukier oraz szczyptę soli; przy pomocy widelca lekko roztrzep
     
  3. Drożdże wlej do miski z mąką, przemieszaj lekko łyżką; dodaj roztrzepane jajka z cukrem i solą, aromat arakowy oraz ok. 1 łyżki spirytusu; całość przemieszaj łyżką, następnie zacznij zagniatać ciasto

    Pamiętaj: ma być gładkie, lśniące i elastyczne - łatwo odchodzić od miski oraz ręki! Im dłużej się je zagniata, tym jest smaczniejsze, więc nie żałuj rąk oraz czasu poświęconego na jego przygotowanie :)
     
  4. Do ciasta dodaj masło; kontynuuj zagniatanie
     
  5. Przygotowane ciasto wsadź do miski, przykryj ściereczką i schowaj w ciepłe miejsce na ok. godzinę (do wyrośnięcia)
     
  6. Po upływie tego czasu możesz zacząć formować pączki; porcję ciasta delikatnie ugnieć, rozpłaszcz na dłoni, nałóż łyżeczkę konfitury, a następnie szczyp je od dołu, aby bardzo dokładnie "zamknąć" pączka.

    To ważne! Jeżeli do gorącego tłuszczu dostanie się choć odrobina nadzienia, tłuszcz może zacząć strzelać i cię poparzyć!
     
  7. Pączki układaj na ściereczce, aby podrosły (ok. 20-30 minut w ciepłym miejscu)
     
  8. W garnku rozgrzej smalec (na podane w przepisie proporcje wykorzystano 8 kostek). Aby sprawdzić, czy osiągnął idealną temperaturę, wrzuć kawałeczek ciasta na tłuszcz - jeśli wypłynie od razu i zacznie się smażyć, oznacza to, że możesz zacząć smażenie pączków
     
  9. Kładź je delikatnie na gorący tłuszcz, zacznij od wierzchu pączka (włóż je do garnka "do góry nogami"); przykryj garnek i smaż przez ok. 1 minutę. Po upływie tego czasu jedna strona pączków powinna być już usmażona i gotowa!
     
  10. Przewróć pączki delikatnie na drugą stronę używając drewnianego patyczka i smaż - tym razem bez przykrycia
     
  11. Gotowe pączki wyciągaj za pomocą drewnianego patyczka na talerz wyłożony ręcznikami papierowymi - wchłoną nadmiar tłuszczu
     
  12. Oprósz pączki cukrem pudrem

Jako nadzienia możesz użyć klasycznej konfitury różanej, kremu czekoladowego, ajerkoniaku - wybierz to, co lubisz najbardziej. To samo dotyczy wierzchu pączków; nie przepadasz za cukrem pudrem? Użyj lukru lub polewy!

Cykle:

Kasia Gotuje