Słownik kulinarny

p

Papaja

Papaja
fot. Fotolia
Papaja ( melonowiec) – owoc ten pochodzi z Ameryki Południowej, Środkowej, Meksyku i Florydy. W dzisiejszych czasach uprawiany jest także w krajach południowych Europy. Największym handlowcem papai są Stany Zjednoczone i Meksyk. Ma zazwyczaj kulisty lub przypominający gruszkę kształt. Zewnętrznie jest koloru pomarańczowego a czasem zielonego, natomiast wewnątrz miąższ jest koloru żółtego lub różowego. Posiada jadalne, czarne, okrągłe nasiona. Przy zakupie należy wybierać owoce o pomarańczowym i lekko czerwonym kolorze, oraz lekko miękkie. To gwarantuje wysoką jakość melonowca. Pomimo właściwości papaja w naszym kraju jest mało znana.

Zawartość
Papaja jest niskokaloryczna i nie zawiera cholesterolu. Jest również bogata w witaminy i minerały.
Występuje w niej bardzo dużo witaminy C, A, witaminy z grupy B, jak również flawonoidy, potas, żelazo , tiaminę, magnez i wapń. Są obecne również związki chemiczne zwane likopenami, które pomagają walczyć z rakiem. Obecność karetonoidów zwiększa ochronę organizmu.

Działanie
Spożywanie tego owocu bardzo korzystnie wpływa na organizm. Reguluje układ trawienny i ułatwia trawienie. Wzmacnia układ krwionośny i pracę serca. Przyspiesza proces krzepnięcia krwi. Może być pomocny w walce z ciężkimi chorobami, takimi jak cukrzyca czy nowotwór. Zalecane do spożycia osobom z nadwagą, ponieważ badania wykazały pozytywny wpływ na redukcję masy ciała. Istnieją, również przeciwskazania spożywania nasion papai. Nie powinny spożywać matki karmiące piersią oraz kobiety w ciąży, ponieważ mogą wywołać uszkodzenia płodu.

Zastosowanie
Melonowiec może być spożywany w postaci surowej, ale można go wykorzystać ,także do przygotowania sałatek owocowych, różnego rodzaju koktajli. Nasiona owocu dodawane są do sosów i sałatek nadając im ciekawy i dość ostry smak.