Pieczarki dziko rosnące

  • 1

Zdarzyło się Wam znaleźć bielutkiego grzyba na łące lub polanie? Najprawdopodobniej znaleźliście pyszną i niezwykle aromatyczną pieczarkę. Co warto wiedzieć o tym grzybie? Sprawdźcie!

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Pieczarki dziko rosnące
fot. Fotolia
Polska jest największym liderem uprawy pieczarek w Europie, dlatego zaskakujące jest to, że spożycie ich w naszym kraju jest niskie. Rocznie każdy Polak zjada niecałe 2 kilogramy tych grzybów, podczas gdy normą w Europie są najczęściej od 4 do 5 kilogramów. Zatem zmieńmy nasze nawyki i jedzmy pieczarki na zdrowie!

PIECZARKA POLNA

Pieczarka polna to inaczej bedłka polna, która w niektórych regionach naszego kraju nazywana jest pieczarką prawdziwą, pieczarką szlachetną, pieczarką ogrodową czy szampionem!

Smakołyk ten jest jednym z najczęściej spotykanych gatunków leśnych tego rodzaju. Bardzo łatwo rozpoznać ją po białych lub lekko kremowych okazach oraz po niezwykle charakterystycznym, anyżowym zapachu. Miejsca uszkodzone przez ślimaki lub naderwane szybko żółkną zarówno na kapeluszu jak i na trzonie.

Kapelusz pieczarki polnej u młodych owocników charakteryzuje się gładką, jedwabiście połyskującą skórką - podobnie jak w przypadku tej hodowlanej. Początkowo kapelusz jest zamknięty, kulisty lub elipsoidalny. Następnie przybiera kształt półkulisty, aż wreszcie gdy się starzeje - rozpostarty, o średnicy sięgającej nawet 10 centymetrów!

Początkowo białe blaszki pieczarki polnej stają się stopniowo czerwonobrunatne, czekoladobrązowe, aż do czarnobrązowej! Trzon tego grzyba jest najczęściej cylindryczny, zgrubiony w dolnej części i zaopatrzony w błoniasty pierścień, który znajduje się przy samym kapeluszu.

Smakowite pieczarki polne występują pojedynczo lub w gromadach na łąkach, pastwiskach, gnojowiskach, przy drogach czy parkach. Ulewny deszcz przerywający suchą pogodę może być przyczyną masowego ich wysypu. Owocują od czerwca do połowy października.

Podczas wyprawy na pieczarki pamiętać należy by być ostrożnym, aby nie pomylić ich z najsilniej trującymi muchomorami. Duża część śmiertelnych zatruć grzybami jest przeważnie wynikiem tego, że za młode muchomory przyjęto właśnie pieczarki! Muchomor jadowity ma blaszki zawsze czystobiałe, a nigdy różowe czy ciemnobrązowe tak jak w przypadku pieczarki.

Pieczarki dziko rosnące

Zdjęcie: Fotolia

Pieczarki to jedne ze smaczniejszych i najczęściej wykorzystywanych w kuchni grzybów. Te znalezione w trawie lub pobliżu lasu są nawet pyszniejsze i bardziej aromatyczne niż te kupione w sklepie i hodowane masowo! Doskonale nadają się do dań mięsnych, zup, sosów, sałatek, zapiekanek czy różnego rodzaju przekąsek.

PIECZARKA DWUZARODNIKOWA

Pieczarka dwuzarodnikowa występuje na dobrze nawożonych glebach bogatych w naturalny nawóz czyli obornik . Ten ciekawy gatunek spotkać można również na łąkach, polach oraz w przydrożnych rowach.

Myśląc o pieczarce mamy na myśli delikatny, biały kapelusz z ciemnymi blaszkami. Ta dziko rosnąca pieczarka wyglądaj jednak zupełnie inaczej! Jej blaszki są białoszare, ale po pewnym czasie zyskują przyjemną dla oka, różową barwę by w końcu stać się czekoladobrązowe!

Jej kapelusz jest twardy, jędrny początkowo kulisty, potem dzwonkowato wypukły osiągający średnice od 6 do 10 centymetrów. Skórka, która ją pokrywa ma jedwabistą białobrązową barwę, a cylindryczny trzon ma długość około 6 centymetrów i jest na ogół krótszy, niż średnica kapelusza, dzięki czemu pieczarka dwuzarodnikowa sprawia wrażenie bardzo niskiej.

W górnej części trzonu, podobnie jak u pieczarki polnej występuje biały, błoniasty pierścień, który daje się łatwo ściągnąć. W uszkodzonych miejscach grzyb zabarwia się na rdzawo – czerwono, a po przekrojeniu różowieje.

Pieczarki dwuzarodnikowe wykorzystać można do dowolnych dań, ale świetnie smakują szczególnie w sosach, zapiekankach, tartach czy pierogach lub marynatach.

NASZE PROPOZYCJE WYKORZYSTANIA PIECZAREK

Aby urozmaicić letnie grillowanie z przyjaciółmi, koniecznie zaserwujcie na stół grillowane pieczarki faszerowane mięsem! Igraszki Losu podała je w towarzystwie czosnku, pomidora, aromatycznego tymianku i ulubionego sera.

Koniecznie skosztować musicie też rozpływających się w ustach faszerowanych pieczarek z cukinią dodanych przez rzelkazag. Takie połączenie smakowe przypadnie do gustu nie tylko Wam, ale także Waszej rodzinie i wszystkim zaproszonym na ucztowanie gościom!

Grillowane pieczarki faszerowane mięsem  Faszerowane pieczarki z cukinią

Pyszne pieczarki znalezione osobiście są doskonałym powodem do kulinarnych eksperymentów. Mamy nadzieje, że dzięki naszemu opisowi rozpoznacie je w lesie lub na polanie bez większego problemu!
 
 Sprawdźcie przepis na krokiety z pieczarkami i serem >>>