misia14

misia14

Arcymistrz Kuchni
[Przepisów: 290]

Książka Kucharska: Ciasta i torty Michaeli

Piernik staropolski

  • 6
  • TRUDNOŚĆ: średnie
  • CZAS:
         
ocena: 5/5 głosów: 9

Znakomity piernik staropolski, który długo zachowuje świeżość i smakuje wybornie

Piernik staropolski

Składniki:

Piernik staropolski

 

 

  • PONADTO
  • duży słoik dobrych, kwaskowych powideł węgierkowych
  • dwie polewy czekoladowe
  • ewentualnie orzechy do dekoracji

 

Sposób przygotowania:

Piernik staropolski
Masło stopić z cukrem. Nie gotować!  Przestudzić.

Sodę rozpuścić w mleku.

Do masy maślanej dodać sodę, jajka. Mąkę wymieszać z przyprawami, orzechami i skórką pomarańczową i wlać masę maślano-jajeczną i płynny miód. (Jeżeli miód mamy skrystalizowany można go rozpuścić w masie maślanej z cukrem.) Wyrobić ciasto które ma mieć konsystencję gęstego ciasta drożdżowego.

Przygotowane tak ciasto przełożyć do kamionkowego naczynia (garnka, miski) i postawić w chłodnym miejscu (może być balkon, jak nie ma mrozu) na około 3-4 tygodnie.

Po tym czasie formę do pieczenia wysmarować masłem i wysypać mąką. Przełożyć ciasto, wstawić do nagrzanego do 160-170 C piekarnika na ok.1 godz.(sprawdzamy patyczkiem).

Wyjąć, jeszcze ciepłe przekroić na pół (robimy 2 placki), posmarować obie części rozgrzanymi powidłami, złożyć, obsmarować powidłami wierzch i boki i zostawić na 2-3 dni. Polać polewą, obsypać orzechami.

Zachowuje świeżość bardzo długo.

SMACZNEGO!

 

Uwaga!

Między ciasto posmarowane powidłami można dodatkowo dać rozwałkowaną masę marcepanową…zależy to od preferencji smakowych.

Ponieważ nie chcę aby piernik był bardzo wysoki piekę go na dużej blaszce i kroję na połowę i każdą połówkę na 2 placki; otrzymuję wtedy 2 pierniki staropolskie.