Pomysł na obiad – fasolka po bretońsku

  • 5

Macie ochotę na pożywny, sycący i tradycyjny przysmak kuchni polskiej? Jeśli tak, zabierajcie się za sprawdzenie naszych najlepszych przepisów na fasolkę po bretońsku. Zapraszamy!

         
ocena: 4/5 głosów: 9
Pomysł na obiad – fasolka po bretońsku
fot. Fotolia
SKĄD WZIĘŁA SIĘ FASOLKA PO BRETOŃSKU?

Legend na temat fasolki po bretońsku jest naprawdę wiele. Wydaję się, że potrawa ta została nazwana w taki sposób zupełnie przypadkowo. A może jednak nie?

Jedna z historii krążących w naszych środowiskach mówi, że fasolka po bretońsku to kuzynka brytyjskiej potrawy o nazwie „baked beans” czyli duszonej fasoli w pomidorach. Możliwe, że nazwa ta to efekt emigracji mieszkańców Wielkiej Brytanii do Francji, a konkretniej Bretanii, którzy zaczęli odwiedzać nasz kraj, opowiadając o tej wspaniałej potrawie. Oczywiście to tylko jeden z mitów, ale może właśnie tak powstała nazwa tego smakołyku?

CO ZNAJDZIEMY W FASOLI?

Fasolka po bretońsku należy do ulubionych dań kuchni polskiej. Przygotowujemy ją z białej, drobnej fasoli, która poza doskonałym smakiem charakteryzuje się także wieloma właściwościami zdrowotnymi!

To doskonale znane wszystkim warzywo dostarcza witaminy E, C i z grupy B, a ponadto cenne dla organizmu minerały: fosfor, potas, magnez, wapń i oczywiście żelazo!

Fasolka po bretońsku

Zdjęcie: Fotolia

Regularne spożywanie fasolki wzmacnia tkankę nerwową, poprawia koncentrację i zapamiętywanie, a także dba o nasze komórki mózgowe. Warto wiedzieć też, ze zawarte w fasoli białko zaopatrzone jest w lizynę, która z pomocą naszego organizmu produkuję karnitynę, chroniącą przed chorobami niedokrwiennymi serca i zawałem!

JAK PRZYRZĄDZIĆ FASOLKĘ PO BRETOŃSKU?

Jeśli macie ochotę przygotować na obiad pyszną fasolkę po bretońsku, pamiętajcie że przed przystąpieniem do gotowania należy ją odpowiednio potraktować. Jej niewielkie ziarna warto namoczyć przez noc w zimnej wodzie, a kolejnego dnia zalać je ponownie świeżą wodą.

Podczas gotowania fasoli, wsypać można do niej po pół łyżeczki cząbru i majeranku – gotując na małym ogniu. Kiedy fasola będzie już miękka wystarczy doprawić ją koncentratem z pomidorów, solą, pieprzem, ostrą papryką, miodem i garścią świeżych ziół.

Koniecznie owe danie urozmaicić trzeba też o pokrojony i podsmażony boczek, kiełbasę, cebulę i czosnek. Gotową fasolkę po bretońsku podawać można samodzielnie lub w towarzystwie świeżego pieczywa lub ziemniaczanego puree!

SPRAWDŹCIE NASZE PRZEPISY!

Szukacie inspirujących pomysłów na dania z fasolą w roli głównej? Koniecznie zajrzyjcie do naszego działu na pyszną fasolę, która zaskoczy Was swoją wszechstronnością. Pośród tych sprawdzonych przepisów znajdziecie genialną recepturę na błyskawiczną fasolkę po bretońsku, która sprawdzi się szczególnie u zapracowanych Pań domu!

Jesteście na diecie i klasyczna fasolka po bretońsku jest dla Was zbyt kaloryczna? Nie martwcie się! Mamy dla Was sprawdzony przepis na fasolkę po bretońsku w wersji fit! Właścicielka przepisu urozmaiciła ją o smakowitą cukinię, paprykę, marchewkę i cebulę!

Fasolka po bretońsku
Zdjęcie: Fotolia

Nie ma wątpliwości, że fasolka po bretońsku to królowa naszych stołów! W jakim wydaniu Wy najbardziej lubicie ten przysmak? Czekamy na Wasze przepisy godne spróbowania.