Potrawy z ciecierzycą

  • 4

Ciecierzyca, zwana cieciorką lub grochem włoskim to roślina z rodziny strączkowych. Uprawiana jest na całym świecie, ale szczególnie w krajach afro–azjatyckich. W naszym kraju bardzo często spożywana jest przez wegetarian, gdyż jest świetnym zamiennikiem mięsa. Sprawdźcie, co kryje w sobie cieciorka!

         
ocena: 5/5 głosów: 7
Potrawy z ciecierzycą
fot. Fotolia
JAK WYGLĄDA I CO KRYJE W SOBIE CIECIERZYCA?

Ciecierzyca to jasnopomarańczowe ziarenka, które wyglądem i smakiem przypominają słodkie orzeszki lub migdały. Smakołyki te warto spożywać ze względu na bogactwo witamin i składników mineralnych, które znajdziemy w ich wnętrzu! Te niepozorne przysmaki kryją w sobie bowiem duże pokłady białka i węglowodanów, a także niezbędnych aminokwasów, zawierających siarkę. Cieciorka zawiera też dobroczynny błonnik, wspomaga trawienie, a także obniża poziom glukozy we krwi!

Ciecierzyca jest dobrym źródłem cennych witamin z grupy B, a także wartościowych minerałów: wapnia, magnezu, fosforu, potasu i żelaza. Ich dostatnia ilość w organizmie, zagwarantuje nam dobry stan skóry, włosów i paznokci, a przy regularnym spożywaniu poprawi także odporność!
 
Ogromną zaletą włoskiego grochu jest również fakt, iż jest on bezglutenowy. Osoby uczulone na gluten, mogą przyrządzić z niej nie tylko chleb i bułki, ale również hummus, czyli pastę do wypieków.

Ciecierzyca  Potrawa z ciecierzycy\

Zdjęcia: Fotolia
 
W tradycyjnym lecznictwie wykorzystywane są również liście ciecierzycy, które stosowane bywają jako okłady na stany zapalne. Napar z owych liści pomoże przy dolegliwościach trawiennych, zapaleniach gardła i uporczywym kaszlu!
 
JAK GOTOWAĆ CIECIORKĘ?

Przed przygotowaniem dania z ciecierzycą, ziarna należy odpowiednio przygotować. Wybraną przez siebie porcję należy wypłukać na sicie, a następnie zalać zimną wodą, zostawiając do napęcznienia na minimum 12 godzin (najlepiej na noc). Napęczniałą ciecierzycę umieszcza się w garnku z dużą ilością wody i gotuje pod przykryciem ok. 80 minut od zagotowania. Kiedy stanie się już miękka należy ją posolić.

CO ZROBIĆ Z CIECIORKI?

Przechodząca renesans ciecierzyca jest warzywem niezwykle popularnym w kuchni Bliskiego Wschodu, jak i krajach basenu Morza Śródziemnego. Z ugotowanych i zmielonych ziaren przyrządza się hummus - rodzaj pasty wykorzystywany do smarowania pieczywa lub używanego jako dodatek do kebabu, sznycla lub innych rodzajów mięs.

Ugotowany groch włoski fantastycznie sprawdzi się także jako składnik zup, rozgrzewających dań jednogarnkowych, dań warzywnych czy sałatek. Cieciorka swoim smakiem wzbogaca także potrawy z makaronami, ryżami, kaszami i ziemniakami. Urozmaicona o oliwę, masło, rozmaryn, tymianek, pietruszkę, ser twarogowy, parmezan i wszelkiego rodzaju sałaty zasmakuje nawet dzieciom!

Z ziaren tego warzywa wyrabia się także specjalną mąkę do wypieku ciast, co cieszy szczególnie uczulonych na gluten łasuchów!

NASZE INSPIRACJE

Ciecierzyca ceniona jest w kuchniach Bliskiego Wschodu, ale w naszym menu również znajduje ona smakowite zastosowanie!

W dziale ciecierzyca zebraliśmy dla Was inspirujące i sprawdzone przepisy z tym warzywem w roli głównej. Znajdziecie wśród nich między innymi oryginalny krem rafaello z ciecierzycą wzbogacony o białą czekoladę, wiórki kokosowe i cukier trzcinowy, a także szybki w przygotowaniu bakłażan z ciecierzycą, który urozmaici nudne menu, a także zachwyci podniebienia zaproszonych gości!

Bakłażan z ciecierzycą

Jak często cieciorka trafia na Wasze stoły? Przygotujcie potrawę z jej dodatkiem, uwiecznijcie ją fotografią i pochwalcie się nią! Każdy przepis nagradzamy wirtualami, które możecie wymieniać na wybrane przez siebie nagrody!