Przechowywanie produktów po otwarciu

Podpowiadamy jak przechowywać i w jakim czasie zużyć produkty spożywcze po ich otwarciu.

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Przechowywanie produktów po otwarciu
Produkty do pieczenia powinno zawijać się w folię alumniową stroną błyszczącą do środka. Dzięki temu nie będą do niej przywierały. Jednocześnie na wierzchu znajdzie się matowa warstwa folii, która lepiej pochłania ciepło i dzięki temu ryby, mięsa czy warzywa pieką się efektywniej (szybciej i przy nieco mniejszym zużyciu energii).

Niektóre produkty mają długi okres przydatności do spożycia. Pod warunkiem, że są szczelnie zapakowane. Zobacz, jak szybko trzeba je zużyć po otwarciu.

Trwałość produktów to często zasługa odpowiedniego systemu pakowania. Zawsze jest to pakowanie szczelne, czyli uniemożliwiające np. wyciekanie produktu, ale też wchłanianie substancji z otoczenia. Dodatkowo musi być sterylne, czyli pozbawione drobnoustrojów. Często z opakowań usuwane jest powietrze (pakowanie próżniowe) albo zastępowane gazem, który nie powoduje psucia się żywności (tzw. pakowanie w atmosferze modyfikowanej, np. z azotem). Dlatego z chwilą otwarcia opakowania i dopuszczenia do produktu powietrza z otoczenia zmienia się trwałość żywności. Co więcej, produkty wyjałowione w czasie procesu technologicznego, np. mleko UHT po otwarciu psuje się szybciej niż zwykłe, świeże mleko. Dlatego trzeba je zużyć jak najszybciej.


Zobacz co zrobić z produktami po ich otwarciu?

Produkt: Mleko UHT

Jak przechowywać: Po otwarciu opakowania mleko zawsze należy przechowywać w lodówce. Kartonik trzeba zamknąć, bo zawarty w mleku tłuszcz pochłania obce zapachy.
Po jakim czasie zużyć:  48 godzin. Po tym czasie produkt, mimo trzymania w lodówce, może nabrać nieprzyjemnego smaku.

Produkt: Majonez

Jak przechowywać: Słoik zamknij (by produkt nie chłonął obcych zapachów) i wstaw do lodówki. Nie trzymaj go w cieple, bo szybko zjełczeje, zmieniając kolor, smak i zapach.
Po jakim czasie zużyć: 2 tygodnie. Po dłuższym czasie na powierzchni produktu może zbierać się olej. Wierzchnia warstwa może też zmienić smak i kolor.

Produkt: Woda w butelce

Jak przechowywać: W wodzie przechowywanej w temperaturze pokojowej bardzo szybko rozwijają się drobnoustroje (w ciągu doby). Dlatego butelkę po otwarciu wstaw do lodówki.
Po jakim czasie zużyć: 48 godzin. Trzymaną w lodówce, 2–3-dniową wodę przed wykorzystaniem należy ugotować. Można jej użyć do przygotowania zupy.

Produkt: Przetwory i sosy w słoiku

Jak przechowywać: Po otwarciu przechowuj w lodówce, w oryginalnym, zakręconym słoiku. W temperaturze pokojowej mogą zmienić konsystencję i szybko pleśnieją.
Po jakim czasie zużyć: 5 dni. Resztkę koncentratu lub sosu typu pesto najlepiej zalać cienką warstwą oleju – wtedy można go trzymać dłużej (do tygodnia).

Produkt: Oliwa z oliwek

Jak przechowywać: Należy ją trzymać w ciemnej butelce, w suchym, ciemnym i chłodnym miejscu, np. w szafce kuchennej, spiżarni. W lodówce gęstnieje i mętnieje.
Po jakim czasie zużyć: 3 miesiące. W miarę przechowywania łagodnieje jej smak i obniża się wartość odżywcza. Pomarańczowe stróżki oznaczają, że zjełczała.

Produkt: Owoce i warzywa z puszki

Jak przechowywać: Zawartość puszki przełóż np. do słoika, by nie nabrała metalicznego posmaku. Zwróć uwagę, aby produkt był przykryty warstwą zalewy. Wstaw go do lodówki.
Po jakim czasie zużyć: 48 godzin. Im dłużej przechowujesz tego typu produkty, tym stają się mniej wartościowe. Tracą też smak, aromat oraz kolor.


Źródło: Przyjaciółka