Przepis na kwas chlebowy

  • 2

Kwas chlebowy przeżywa renesans. Warto go robić w domu i pić zamiast oranżady. Zobacz nasz przepis!

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Przepis na kwas chlebowy
fot. Fotolia
Od niedawna można go kupić w sklepach, w wersji podstawowej o smaku naturalnym, lub z dodatkiem miodu, karmelu, soku śliwkowego lub żurawinowego. Niektórzy producenci oferują go również pod nazwą: kwas rycerski. Bywa dostępny w butelkach plastikowych o poj. 0,5 l i 1,5 l, lub w szklanych - 0,33 l. W przeliczeniu na litr napoju cena waha się od 3 zł do 7 zł.

Produkcja domowa jest tańsza o połowę, a poza tym otrzymujemy napój bez regulatorów kwasowości i przeciwutleniaczy. Szczegółowy przepis zamieszczamy poniżej. Napój ten ma co najmniej tysiącletnią historię. Firmy spożywcze, które teraz mocno go promują, zmodyfikowały jednak nieco tradycyjne receptury. Kwas ten może zawierać minimalne ilości alkoholu, ale nie więcej niż 2 proc. Wspaniale gasi pragnienie, orzeźwia, korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego, a także wzmacnia odporność. Jest źródłem witamin z grupy B i witaminy E.

                                        
                                         Zdjęcie Fotolia

Tradycyjny przepis na łatwy do zrobienia kwas chlebowy z chleba na miodzie
- 0,5 kg chleba razowego na miodzie 
- niepełna szklanka cukru 
- sok z dużej cytryny lub dwóch małych
- garść rodzynek
- 0,5 łyżeczki drożdży w proszku


Sposób przygotowania:
Chleb pokrój na kromki i zrumień na rozgrzanej suchej patelni, tak jak grzanki. Możesz także zbierać przez kilka dni resztki razowego chleba na miodzie, obsuszać i dopiero gdy uzbierasz ok. 0,5 kg, całą tę ilość zrumienić i wykorzystać do zrobienia kwasu. Przygotowane pieczywo wrzuć do 4 l wrzącej wody, przykryj pokrywką, odstaw. Po 24 godzinach przecedź, odciśnij chleb przez gazę, dodaj do roztworu cukier, sok z cytryny oraz drożdże. Uzupełnij przegotowaną letnią wodą do objętości 4 l, pozostaw na 24 godziny, zszumuj. Zlej do butelek, zostawiając osad w garnku. Do każdej butelki wrzuć 2–3 rodzynki.

Dobra rada
Kwas chlebowy zlany do zakręcanych butelek powinien stać w chłodzie. Jest gotowy po ok. 2 dniach, gdy rodzynki pójdą w górę. Ponieważ napój zawiera naturalnie tworzący się dwutlenek węgla, należy go otwierać ostrożnie, aby uniknąć buzowania. Kto lubi, może do niego dodać ulubiony sok.

Źródło Pani Domu