Przepisy na chłodniki
Nic tak nie smakuje w upalny dzień jak tradycyjna zupa na zimno, czyli chłodnik. Chłodnik skutecznie ochłodzi, doda energii i orzeźwi. Najczęściej na naszych stołach pojawia się wraz z rozpoczynającym się sezonem na świeże warzywa i owoce. To właśnie one stanowią o wyjątkowym smaku chłodnika. Żaden chłodnik nie powstanie też bez dobrej bazy mlecznej, np. w postaci jogurtu naturalnego, kefiru lub zsiadłego mleka. Ta lekka, a zarazem sycąca zupa ma duże grono amatorów. Wielu z nas zalicza ją do wyjątkowych smaków z dzieciństwa.

Generalna klasyfikacja chłodników każe dzielić je na chłodniki warzywne i chłodniki owocowe. Na myśl o chłodnikach warzywnych niemal błyskawicznie przed oczami staje chłodnik z botwinką. Równie popularny jest także chłodnik ogórkowy. Ciekawym urozmaiceniem może być również chłodnik z cukinii, rzodkiewki lub kremowy chłodnik pomidorowy.

Ze słodkich sezonowych owoców powstają chłodniki, które nie mają sobie równych. Chłodnik truskawkowy, malinowy, jagodowy, czereśniowy - opcji jest wiele. Szukającym nowych inspiracji polecamy chłodniki kuchni świata. Zdecydowanie warto spróbować hiszpańskiego gazpacho i bułgarskiego chłodnika ogórkowego o nazwie tarator.

Jedną z największych zalet chłodników jest to, że to chyba najszybciej powstające zupy. Nie trzeba się za mocno trudzić, by zaskoczyć bliskich rewelacyjnym chłodnikiem.

Zdjęcie: Fotolia

Polecane przepisy do kategorii Chłodnik

Znaleźliśmy 487 przepisów w kategorii Chłodnik

Zupa  z winogrona

Zupa z winogrona

halina halina

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: