Chrzan to długi, szorstki i zwężający się korzeń posiadający pierścienie. Jest jednym z najbardziej gorzkich ziół. Sprzedaje się go w postaci świeżej, tartej, suszonej, łuskanej oraz w proszku (w tej formie jest najbardziej cierpki w smaku).

Jak przygotować chrzan i go przechowywać?

Świeży chrzan można przechowywać przez kilka tygodni zarówno w lodówce, jak i w szufladzie na warzywa. Trzeba jednak pamiętać, aby umyć w wodzie jego korzeń oraz odciąć mu trzon (nie nadaje się do jedzenia). Chrzan starty należy przechowywać w occie lub mrożąc go w szczelnym opakowaniu. W postaci sproszkowanej odzyskuje swój smak poprzez zmieszanie go z wodą.

Zastosowanie chrzanu

Chrzan idealnie łączy się z daniami bogatymi w tłuszcz. Najczęściej wykorzystywany jest do przygotowywania sosu chrzanowego. Robi się go, mieszając starty korzeń z cukrem i octem. Chrzan jako sos świetnie komponuje się z wędlinami, jajkami, serami i rybami, dlatego jest nieodłącznym dodatkiem na świątecznych stołach. Zupa chrzanowa aromatyczna i sycąca to dobry zamiennik dla popularnych zup wielkanocnych takich jak barszcz biały czy żurek. Z chrzanu można przygotować masło i polewę. Polewa chrzanowa znakomicie uzupełnia smak świeżych ziemniaków, zaś masło chrzanowe idealnie nadaje się do grillowanych mięs i ryb.  Chrzan podawany na gorąco traci swój cierpki smak i staje się łagodny. Japońska jego odmiana o nazwie wasabi, stosowana jest jako jeden z elementów sushi.

Właściwości chrzanu

Chrzan zawiera dużo witaminy C (ma jej więcej niż niektóre cytrusy), działa moczopędnie i antyseptycznie. Dodatkowo wspomaga układ pokarmowy poprzez pobudzanie wydzielania soków żołądkowych. Chrzan używany jest również do leczenia bólów reumatycznych, obrzęków i odmrożeń.

Polecane przepisy do kategorii Chrzan

Znaleźliśmy 149 przepisów w kategorii Chrzan

Domowy chrzan tarty

Domowy chrzan tarty

Netka Netka
2

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Chrzan śmietankowy

Chrzan śmietankowy

Gatita Gatita

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Masło chrzanowe

Masło chrzanowe

jaga85 jaga85

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Żurawinowy chrzan

Żurawinowy chrzan

jaga85 jaga85

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: