Ciasto ptysiowe (parzone) jest kruche i delikatne. Robi się z niego ptysie z kremem, eklerki, karpatkę, profiterolki i groszek ptysiowy do zup.
Ciasto ptysiowe to inaczej ciasto parzone. Nazwa jest związana ze sposobem przygotowywania masy: mąkę na ptysie zaparza się wrzącą wodą i masłem lub margaryną. Jaja dodaje się dopiero po ostygnięciu ciasta.

Zimny krem ptysiowy przekłada się do szprycy tortowej, którą formuje się małe kulki – to z nich powstaną ptysie. Z ciasta parzonego robi się także karpatkę, eklery, profiterolki i inne desery z kremem. Można z niego przygotować także groszek ptysiowy do zup i sałatek. Przy pieczeniu należy pamiętać, że ciasto ptysiowe zwiększa swoją objętość nawet trzykrotnie. Z tego powodu uformowane ptysie układa się na blasze w dużych odstępach. Podczas pieczenia ciasta ptysiowego nie można otwierać piekarnika, ponieważ grozi to tym, że ciasto opadnie i już nie urośnie.

Upieczone ciasto parzone powinno być wysokie, chrupiące, z charakterystyczną pustą przestrzenią w środku. Ptysie są bardzo delikatne, dlatego należy je kroić bardzo ostrym nożem lub specjalistycznymi nożycami kuchennymi. Ciasto przekłada się kremem budyniowym lub bitą śmietaną.

Polecane przepisy do kategorii Ciasto ptysiowe

Ciasto ptysiowe

Ciasto ptysiowe

kasandra6 kasandra6

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Znaleźliśmy 305 przepisów w kategorii Ciasto ptysiowe

Jagodowe eklery

Jagodowe eklery

mysza75 mysza75
4

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Ptysiowa piramida

Ptysiowa piramida

anulkadh anulkadh

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Słomki ptysiowe

Słomki ptysiowe

akrobatka2 akrobatka2

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: