Wyjątkową cechą ptysi jest ich leciutka i "napowietrzona" struktura. Z ciasta ptysiowego wykonuje się eklerki, karpatkę, groszek ptysiowy oraz duże ptysie. Mogą mieć różne kształty, a ich smak w dużej mierze zależy od kremu, który umieści się w środku tego ciasta. Ciasto ptysiowe bowiem po upieczeniu jest puste w środku.  

Magia tego przysmaku tkwi w cieście parzonym, z którego wykonywane są ptysie. Ciasto, jak sama jego nazwa wskazuje, robione jest na ciepło. Po przygotowaniu umieszcza się go w rękawie cukierniczym i wyciska, dzięki czemu można uzyskać przeróżne kształty. Po upieczeniu ciastko można przekroić lub napełnić kremem za pomocą rękawa cukierniczego.    

Ciasto parzone pochodzi z Francji, gdzie nazywane jest pâte à choux, co oznacza "ciasto na ogniu". Zawdzięczają swoją sławę włoskiemu cukiernikowi Pantanelli, pracującemu we francuskiej cukierni, który wykonał je dla Katarzyny Medycejskiej. Od tamtej pory we Francji pojawiła się moda na tego typu ciastka.

Klasycznie dzielimy ciasto parzone na:
- d'office, nie zawierające cukru, przeznaczone do wyrobów słonych. Często podawane są z łososiem i słonym twarogiem albo wypełniane płynnym serem.
- ordinaire, najbardziej tradycyjne. Zawierają cukier i są wykorzystywane do słodkich wypieków.    

A które ptysie Wy wolicie?

 

Znaleźliśmy 302 przepisów w kategorii Ciasto ptysiowe

Jagodowe eklery

Jagodowe eklery

mysza75 mysza75
2

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Ptysiowa piramida

Ptysiowa piramida

anulkadh anulkadh

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Słomki ptysiowe

Słomki ptysiowe

akrobatka2 akrobatka2

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: