Doprawia się go cynamonem. Kwaskowaty rabarbar przełamywany jest słodką bezą z płatków migdałów i konfiturą malinową. Ciasto przygotowuje się tradycyjnie z mąki pszennej (można wypróbować również mieszankę mąki orkiszowej z mąką owsianą), masła, cukru, soli, proszku do pieczenia, żółtek, rabarbaru, cynamonu, dżemu malinowego i płatków migdałów. Do zrobienia bezy potrzeba zaś jedynie białek, drobnego cukru i odrobiny mąki ziemniaczanej.
Ciasto z rabarbarem i bezą

Ciasto z rabarbarem i bezą

Efektownym deserem, który sprawdzi się przy różnych okazjach z pewnością jest ciasto rabarbarowe z bezą, odznaczające się ciekawym, słodko-kwaśnym smakiem. Dodatkiem do kruchego ciasta z rabarbarem i bezą, który nada wypiekowi owocowego akcentu jest malinowa konfitura. Bezę, którą wykłada się na wierzch wypieku, przygotowuje się z białek jaj, drobnego cukru i mąki ziemniaczanej. Białka należy ubić na sztywną pianę za pomocą miksera na wysokich obrotach. Do ubitych białek stopniowo dodaje się cukier, kontynuując miksowanie. W momencie, gdy uzyskana piana stanie się gęsta i błyszcząca, do masy wsypuje się mąkę i całość jeszcze przez chwile miksuje.

Ciasto ze śliwkami i bezą

Ciasto ze śliwkami i bezą

Ciasto ze śliwkami i bezą stanowi smaczny deser. Wypiek można przygotować na rodzinny obiad albo wykwintne przyjęcie. Świeże śliwki należy umyć, przepołowić i pozbyć się pestek. Następnie owoce układa się na surowym cieście drożdżowym, kruchym albo biszkoptowym. Na wierzch wylewa się pianę bezową. Robi się ją z ubitych białek jaj i cukru. Całość piecze się przez blisko godzinę. Ciasto ze śliwkami i bezą można udekorować bitą śmietaną albo oblać polewą czekoladową.

Beza Pavlova

Beza Pavlova

Beza Pavlova, w kuchni polskiej nazywana również „bezą Pawłowej”, jest delikatnym wyrobem, którego chrupki wierzch kryje wewnątrz piankową masę. Bezę Pavlova przygotowuje się z dodatkiem mąki ziemniaczanej oraz białego octu winnego, ewentualnie ryżowego. Beza doskonale smakuje z kremem z serka mascarpone i śmietany kremówki. Deser dekoruje się owocami, najlepiej figami, truskawkami, malinami, jagodami lub borówkami. W roli polewy świetnie sprawdza się miód z domieszką soku z cytryny i odrobiny wanilii.

Ciasto z truskawkami i bezą

Ciasto z truskawkami i bezą

Ciasto z truskawkami i bezą jest smaczne, słodkie, delikatne i łatwe w przygotowaniu. Do przyrządzenia wypieku najlepiej jest użyć świeżych owoców, choć sprawdzą się również mrożone. Do truskawek dodaje się cukier, budyń, śmietanę kremówkę lub jogurt naturalny. Następnie całość należy zblendować. Gotowy krem wykłada się na biszkopt, biszkopty, herbatniki albo ciasto kruche, drożdżowe bądź francuskie. Na wierzchu wypieku wylewa się piankę bezową.

Szarlotka z bezą

Szarlotka z bezą

Żaden wielbiciel słodkości nie odmówi sobie delikatnej pomarańczowej szarlotki, której wierzch utworzony jest z puszystej, miękkiej bezy. Spód jabłecznika z bezą przygotowuje się z mąki pszennej, cukru, zimnego masła, żółtej jaj oraz proszku do pieczenia. Niezbędnymi przyprawami są cukier wanilinowy, starta skórka z pomarańczy, cynamon i gałka muszkatołowa. Dodatkowym składnikiem, który dorzuca się do jabłkowej masy jest miąższ pomarańczy. Ciasto piecze się przez około 20 minut w temperaturze 180 stopni. Po tym czasie przygotowuje się bezę, którą wykłada się na podpieczony jabłecznik i ponownie całość wstawia do piekarnika na kolejne 20 minut.

Ciasto z malinami i bezą

Ciasto z malinami i bezą

Ciasto z malinami i bezą, nazywane również malinową chmurką, przygotowywane jest żółtek, cukru pudru, proszku do pieczenia, ekstraktu z wanilii, mąki pszennej i masła. Krem śmietankowy do wypieku robi się z śmietany kremówki (schłodzonej), serka mascarpone oraz cukru pudru. Ponadto do ciasta z malinami dodawana jest galaretkę malinową ze świeżymi malinami. Na wierzch wypieku układa się bezę z migdałami, przygotowaną z płatków migdałów, mąki ziemniaczanej, drobnego cukru do wypieków i kilku białek.

Ciasto z bezą

Ciasto z bezą

Ciasto z bezą na wierzchu lub w środku najlepiej komponuje się z owocami. Idealna beza jest krucha na zewnątrz i ciągnąca w środku. Wystarczy ubić białka (trzepaczką lub mikserem) z cukrem, dodać odrobinę octu i skrobi. Lepiej wsypać więcej cukru niż mniej. Warto kierować się zasadą: 1 białko – ¼ szklanki (około 50 g) cukru. Do wypieku bezy używa się cukru drobnego lub cukru pudru. Pianę należy ubijać w szklanym lub metalowym naczyniu. Na ściankach plastikowych misek osadza się tłuszcz, który utrudnia właściwe ubicie białek. W białkach nie może być śladu żółtek – ponieważ jest to również tłuszcz. Piana powinna być sztywna, ale jednocześnie plastyczna. Idealna konsystencja to ta, gdy po wylaniu na blaszkę nie trzyma się sztywno, ale delikatnie rozlewa na boki. Pojawiające się w pierwszych 10 minutach pieczenia pęknięcia na bezie są gwarancją sukcesu. Bezą można pokryć całą powierzchnię ciasta lub uformować na nim pojedyncze małe grudki.

Polecane przepisy do kategorii Ciasto z rabarbarem i bezą

Znaleźliśmy 13 przepisów w kategorii Ciasto z rabarbarem i bezą