Cząber dzieli się na dwa rodzaje, letni i zimowy. Jest bardzo wyrazistą i pikantną przyprawą, która niegdyś była używana zamiast pieprzu.

Cząber letni

Cząber letni jest delikatniejszą w smaku odmianą przyprawy. Idealnie nadaje się do potraw przygotowanych z roślin strączkowych (wspomaga proces ich trawienia). Bardzo dobrze łączy się z bułką tartą w farszach i nadzieniach. Stosowany jest również w zupach.

Cząber zimowy

Cząber zimowy to mniej delikatna odmiana przyprawy. Najlepiej sprawdza się w potrawach wymagających długiego gotowania, ponieważ mimo temperatury nie traci swojego wyrazistego aromatu. Cząber zimowy stosuje się do dań z drobiu i gulaszy. Używany także jest obecnie do przemysłowej produkcji salami.

Właściwości cząbru

Cząber uchodzi za silny środek antyseptyczny i działa wspomagająco na układ pokarmowy. Powszechnie stosowany jest w pastach do zębów, mydłach i olejkach eterycznych. Dzięki zawartości taniny łagodzi biegunki. Ponadto używany jest również do płukania gardła i jamy ustnej w przypadku występowania infekcji. Dawniej cząber był wykorzystywany jako afrodyzjak do zwiększenia libido.

Znaleźliśmy przepisów w kategorii Cząber