Uwielbiane przez studentów dania jednogarnkowe. Wygodne i tanie, w jednej chwili potrafią uprzątnąć całą lodówkę tworząc, na podstawie wydawałoby się nie pasujących do siebie składników, cudowne danie, które zachwyci smakiem i pomysłowością. Może się w nim znaleźć niemalże wszystko. Obok kawałków schabu, czy marchewki z zupy znaleźć możemy ryż i ugotowane jajka. Możliwości jest wiele, a jedyne ograniczenie stanowi własna kreatywność.

Dania jednogarnkowe przybyły do nas z Niemiec, gdzie nazywane są Eintopf. Gospodynie decydowały się na nie zazwyczaj w okresie wzmożonych prac na polu, czy w obejściu. Łatwe w przygotowaniu danie, zawierało w sobie pozostałości po innych posiłkach, dzięki czemu nic się nie marnowało. Zyskiwały na tym również finanse. Brak konieczności zakupu nowych produktów i tworzenie obiadu z tego co się miało, wydawało się bardzo korzystne dla biedniejszych gospodarstw.

Teraz, Eintopf gości u nas na niejednym stole. Od dawna przestało być uważane za danie biedoty, a wręcz postrzegane jest jako przejaw ekologicznego podejścia do środowiska. Pyszne dnia jednogarnkowe zyskują wielbicieli dzięki różnorodności warzyw, mięs i ryb, które niejednokrotnie mieszają się w tym daniu. Dodane do niego ziemniaki, ryż, czy kasza sprawią, że na długo zapomnimy o głodzie.  

Bigos

Bigos

Bigos to potrawa składająca się z kapusty i mięsa. Jest tradycyjnym daniem w kuchni Europy Wschodniej i Środkowej. Nazwa pochodzi od słowa „begossen”, czyli dolać. Jest wiele sposobów przygotowania potrawy, jednak wszystkie opierają się na świeżej kapuście kiszonej, różnych gatunkach mięsa oraz suszonych grzybów, śliwek i cebuli. Całość dusi się najlepiej kilka dni. Potrawę podaje się jako gorącą przystawkę lub danie główne. Ze względu na wysoką zawartość kapusty kiszonej, jedzenie bigosu zapobiega anemii i podnosi odporność organizmu.

Polecane przepisy do kategorii Dania jednogarnkowe

Znaleźliśmy 2492 przepisów w kategorii Dania jednogarnkowe

Risotto z brokułami

Risotto z brokułami

Koper Koper

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Pilaw uzbecki

Pilaw uzbecki

mariwanna mariwanna

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Risotto alla Milanese

Risotto alla Milanese

Netka Netka

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: