Dieta to nie tylko sposób na odchudzanie, chociaż diety odchudzające cieszą się największą popularnością. Dobrze zbilansowane posiłki na bazie zdrowych produktów, np. warzyw i owoców, zapewniają lepsze zdrowie i samopoczucie. Diety stosuje się też, aby zapewnić organizmowi dodatkowe kalorie, np. diety na masę (diety na przytycie). Zmiana nawyków żywieniowych czasem spowodowana jest chorobą, np. osoby z cukrzycą muszą ograniczyć węglowodany i tłuszcze. Diety pozwalają też wyeliminować z jadłospisu produkty powodujące alergię pokarmową, np. dietę bezglutenową stosują osoby z nietolerancją glutenu.

Diety odchudzające

Praktycznie każde danie można przygotować w wersji dietetycznej. Właśnie w tej kategorii znajdziecie wiele pomysłów na dietetyczny obiad, pełne witamin dietetyczne sałatki i pyszne dietetyczne desery.

Diety na odchudzanie, jak np. dieta niskokaloryczna, czyli jedzenie dziennie około 1000 kalorii (lub mniej), to sposób na szybką utratę wagi. Trzeba mieć tylko świadomość, że zgubienie dużej liczby kilogramów w krótkim czasie może skutkować równie szybkim efektem jojo, czyli powróceniem do poprzedniej wagi (a czasem większej niż przed odchudzaniem). Inne diety odchudzające to np. dieta Dukana, która polega na zwiększeniu w jadłospisie białka, przy jednoczesnym ograniczeniu tłuszczów i węglowodanów. Dieta kopenhaska to całkowite odrzucenie pieczywa, ziemniaków, makaronu oraz słodyczy. Dozwolone jest za to jedzenie chudego mięsa, niewielkiej ilości warzyw i owoców. Dieta kapuściana to też sposób na schudnięcie. Jej podstawą jest zupa z kapusty, gotowana z cebulą, papryką, pomidorami i selerem.

Diety oczyszczające

Diety oczyszczające mają na celu pozbycie się szkodliwych substancji i toksyn, które dostają się do organizmu, np. z powodu zanieczyszczonego środowiska. Sposób żywienia polega na rezygnacji z ciężkostrawnego jedzenia, np. smażonych na głębokim tłuszczu dań, słodkich napojów gazowanych czy fast foodów. Najbardziej popularne wśród diet oczyszczających są diety warzywne. Polegają one na tym, że przez kilka dni je się tylko surowe lub gotowane na parze warzywa i pije ziołowe herbaty. Ich stosowanie ułatwią różnorodne przepisy wegetariańskie. Innym sposobem na oczyszczenie organizmu jest dieta sokowa. Przez 2 tygodnie je się lekkostrawne posiłki i codziennie pije do 1 litra świeżo wyciśniętych soków z warzyw i owoców. Diety oczyszczające nie są wskazane kobietom w ciąży, karmiącym piersią lub osobom ze schorzeniami układu pokarmowego, krążenia lub moczowego.


Zdjęcie: Fotolia

Znaleźliśmy 5670 przepisów w kategorii Diety