W Polsce występuje kilka gatunków dzikich kaczek, ich odstrzał odbywa się od sierpnia do połowy grudnia. Przedstawiciele wytwornej kuchni  czekają zatem na jesienne, chłodniejsze dni by nabyć to wspaniałe mięso.

Najlepsze w smaku są kaczki młode, pieczone w całości czy faszerowane jabłkami idealnie sprawdzą się jako wykwintne drugie danie. Mięso z trochę starszych gatunków najlepiej wykorzystać do farszów, pasztetów lub potrawek.

Dziczyzna jest mięsem dość wymagającym. Lubi  towarzystwo marynat i ziół, pozwala to nabrać mięsu aromatu i sprawia, że kruszeje. Ziołami  idealnie komponującymi się z tego typu mięsem  jest rozmaryn, kolendra, cząber i szałwia. Rosół z dzikiej kaczki ma wspaniały, oryginalny posmak, doskonale rozgrzeje organizm w chłodny, jesienny dzień.

Kaczka w czerwonej kapuście to tradycyjne danie podawane na specjalne okazje, niegdyś serwowane również na dworach, mięso to idealnie smakuje również w towarzystwie buraków czy marchwi. Warzywa te dodadzą słodkiego posmaku naszej potrawie i urozmaicą ja wizualnie. Częstsze spożywanie mięsa z dziczyzny to wspaniałe uzupełnienie diety o niezbędne białko! Zapoznajcie się z naszymi przepisami na najlepsze kaczki!


Zdjęcie: Fotolia

Udka z kaczki

Udka z kaczki

Udka z kaczki smakują wyśmienicie jeśli przyrządzamy je wystarczająco długo. Mięso to lubi towarzystwo różnorodnych dodatków, dlatego możemy je przygotować za każdym razem inaczej. Podajemy je z dodatkiem piure ziemniaczanego, czy warzywnego, ryżu, czy kaszy i ulubioną surówką. Wybornie smakują udka z kaczki pieczone z jabłkami, czy pomarańczami, przyprawione majerankiem.

Kaczka faszerowana

Kaczka faszerowana

Kaczka nadziewana to wyjątkowe danie serwowane na ważne uroczystości i święta. Jej farsz zależy od naszych preferencji smakowych, a także dostępnych składników. W każdym domu przyrządza się ją według ulubionej receptury. Kaczka nadziewana jabłkami, kaszą, wątróbką, mięsem, czy pieczarkami to potrawa bardzo wyszukana, która wymaga odpowiednich przygotowań i wystarczającej ilości czasu.

Kaczka pieczona

Kaczka pieczona

Do przygotowania kaczki pieczonej potrzebujemy przede wszystkim wystarczającej ilości czasu. Żeby była ona wystarczająco miękka i soczysta pozostawmy ją w piekarniku na około 2 godziny. Możemy ja przyrządzać na różne sposoby, za każdym razem efekt będzie wyjątkowy. Kaczka pieczona z jabłkami, pomarańczami, żurawiną lub faszerowana mięsem i innymi dodatkami sprawi, że nasz obiad będzie niezwykle smaczny i efektowny.

Kaczka po pekińsku

Kaczka po pekińsku

Kaczka po pekińsku to bardzo znana potrawa pochodząca z tego miasta. Do jej przygotowania ptaki są specjalnie pieczone, tak by uzyskać wyjątkowo chrupiącą skórkę. Jest to dość długotrwały proces. Podawana jest ona z aromatycznym sosem i dymką, zawinięta w naleśnik. Inne popularne dania z tym mięsem to- kaczka po syczuańsku, chińsku, tonkińsku, czy tajsku.

Sos do kaczki

Sos do kaczki

Sos do kaczki dodatkowo podkreśli jej wyrafinowany, oryginalny smak. Przygotowujemy go na bazie pozostałości po pieczeniu mięsa –tłuszczu, soku i przypraw oraz wody i różnorodnych dodatków- warzyw, owoców, czy grzybów. Wspaniale będzie smakował sos śliwkowy, pomarańczowy, czy żurawinowy. Oczywiście możemy użyć dodatków, które nam przypadną do gustu.

Kaczka z żurawiną

Kaczka z żurawiną

Mięso z kaczki i żurawina to bardzo udane połączenie. Można je wykorzystać do przygotowania kaczki pieczonej, kaczki nadziewanej i potraw z kaczej piersi. Do żurawiny warto dodać soczyste jabłka – pierś z kaczki z jabłkami i żurawiną należy do najsmaczniejszych dań polskiej kuchni, a kaczka faszerowana żurawiną i jabłkami zachwyci każdego. Pieczoną kaczkę można podawać z żurawiną świeżą, suszoną lub domowym sosem żurawinowym.

Kaczka w pomarańczach

Kaczka w pomarańczach

Kaczka pieczona w pomarańczach to klasyczna potrawa kuchni francuskiej. Można ją przyrządzić w różnych wariantach: znana jest kaczka z pomarańczami pieczona w całości, pierś z kaczki w sosie pomarańczowym i udka kacze w pomarańczach. Podstawowy przepis można wzbogacić dodatkowymi składnikami, takimi jak jabłka, miód, żurawina i imbir. Ciekawym pomysłem jest także upieczenie kaczki w cydrze, który doskonale komponuje się z orzeźwiającym smakiem pomarańczy.

Kaczka z jabłkami

Kaczka z jabłkami

Kaczka z jabłkami to chyba najbardziej znane w naszym kraju połączenie tego mięsa. Jest ona dzięki dodatkowi owoców bardziej soczysta i aromatyczna. Takie danie serwujemy w wyjątkowych okolicznościach, na elegancki, świąteczny obiad. Możemy także podać kaczkę z jabłkami i żurawiną, lub pomarańczami, wtedy będzie jeszcze bardziej oryginalnie i smacznie.

Kaczka po pekińsku

Kaczka po pekińsku

Oryginalny, chiński przepis na kaczkę po pekińsku liczy około 15 tysięcy słów i ciężko go zrealizować w domowych warunkach. Można jednak skorzystać w uproszczonej receptury, z którą poradzi sobie każdy kucharz-amator. Kaczkę w całości lub tylko jej pierś należy upiec w marynacie przygotowanej z orientalnych składników, takich jak imbir, cynamon, ocet ryżowy, sos sojowy, prażony sezam i goździki. Po wyjęciu z piekarnika mięso kroi się na małe porcje. Sekretem kaczki po chińsku jest sposób jej podawania: potrawę serwuje się na plackach mandaryńskich przypominających naleśniki. Całość polewa się aromatycznym sosem hoisin. Można dodać także pokrojonego ogórka i małe cebulki.

Kaczka duszona

Kaczka duszona

Duszona kaczka to eleganckie i wykwintne danie obecne w polskiej kuchni od wieków. Najbardziej podstawową wersją tej potrawy jest kaczka duszona w sosie własnym. Do jej przygotowania wykorzystuje się różne elementy porcjowanej kaczki, na przykład pierś, skrzydełka i nóżki. Przepis można modyfikować i dodawać do niego inne składniki według uznania. Znana jest między innymi kaczka duszona z warzywami, w cebuli, winie i śmietanie. Na święta i inne ważne okazje warto zaserwować efektowną kaczkę duszoną z jabłkami.

Pierś z kaczki

Pierś z kaczki

Pierś z kaczki to chyba najchętniej przyrządzana część z tego mięsa. Przygotujemy ją dość szybko i możemy ją podać na wiele ciekawych sposobów. Nieważne czy będzie to smażona pierś kaczki, pieczona, czy grillowana, zawsze wcześniej należy ją zamarynować. Przyprawić solą, pieprzem, polać olejem, octem balsamicznym lub winem. Będzie wtedy smaczniejsza i bardziej soczysta. Pierś z kaczki możemy podać w pomarańczach, z żurawiną, bądź z jabłkami.

Confit z kaczki

Confit z kaczki

Confit z kaczki jest tradycyjną potrawą francuską. Konfitowanie to sposób konserwowania mięsa. Polega na marynowaniu w soli, a później powolnym gotowaniu w tłuszczu. Confit z kaczki to potrawa z kaczych udek. Udka naciera się solą z przyprawami, np. tymiankiem, i odstawia na kilkanaście godzin do lodówki. Oczyszczone z soli kawałki kaczki wkłada się do naczynia, zalewa tłuszczem (np. kaczym lub wieprzowym), tak by nic nie wystawało ponad powierzchnię, i gotuje przez kilka godzin, do miękkości.

Kaczka nadziewana

Kaczka nadziewana

Nadziewana kaczka to tradycyjne danie kuchni polskiej. Na uwagę zasługuje przede wszystkim kaczka faszerowana pieczona w całości. Najczęściej nadziewa się ją farszem zrobionym z mielonego mięsa i podrobów (np. wątróbki). Popularne przepisy to także kaczka szpikowana jabłkami, kaszą, warzywami i pieczarkami. Nadziewać można także mniejsze elementy kaczki, głównie piersi i udka. Faszerowana noga z kaczki czy filet wypełniony pieczarkami, serem lub żurawiną to doskonałe propozycje na niedzielny obiad.

Znaleźliśmy 357 przepisów w kategorii Kaczka