Ta ryba słodkowodna gości na naszych stołach zdecydowanie zbyt rzadko. To błąd, ponieważ zawarte w niej wartości odżywcze korzystnie wpływają na zdrowie!
 
Zaliczany do średnio tłustych ryb karp zawiera między innymi nienasycone kwasy tłuszczowe, które korzystnie wpływają na pamięć a także zmniejszają ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgu. Mięso tej ryby zawiera także łatwo przyswajalne białko, jest także źródłem witamin z grupy B.

Nie da się ukryć, że wymieniając potrawy wigilijne, najczęściej zaczynamy właśnie od karpia. Chyba najbardziej popularną wersją na tę okazję jest karp w galarecie, choć i karp smażony ma wielu zwolenników.

Chyba nie będzie przekłamaniem stwierdzenie, że karp na stole częściej pojawia się bardziej ze względu na tradycję, niż preferencje smakowe. Dlaczego? Najczęściej wymienianymi powodami, z powodu których karp jest „odrzucany” to zbyt duża ilość ości a także mięso, określane zazwyczaj jako muliste. Po raz kolejny rezygnując z podania karpia z powyższych względów, warto przypomnieć sobie, że przez długi czas to właśnie karp nazywany był rybą królewską!

Zachęcamy do wyjścia z obrębu myślenia o karpiu jako rybie świątecznej, gdyż można go przyrządzić na wiele - naprawdę wspaniałych - sposobów! Smak karpia pieczonego w cytrynie lub w wersji z pieczarkami i rodzynkami czy też podanego w otrębach pod kurkami naprawdę mogą Was zaskoczyć i okazać się doskonałym pomysłem na obiad.

Wśród naszych przepisów z pewnością znajdziecie coś dla siebie - wcale nie musicie czekać do końca grudnia, by zacząć swoją kulinarną przygodę z karpiem. Zapraszamy do eksperymentowania, zawsze ze sprawdzonymi przepisami!


Zdjęcie: Fotolia
 

Znaleźliśmy 372 przepisów w kategorii Karp

Karpik w galarecie

Karpik w galarecie

anulkadh anulkadh

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Karp z orzechami

Karp z orzechami

Kniejson Kniejson
1

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Karp w galarecie

Karp w galarecie

bogusia82 bogusia82

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Karp w galarecie

Karp w galarecie

Di gotuje Di gotuje
2

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: