Konsolacja (stypa) to obowiązkowy element uroczystości pogrzebowych. Przy spodziewanej dość dużej ilości gości można zamówić część jedzenia z firmy cateringowej.

Konsolacja: tradycyjne menu na stypę

Po pogrzebie najbezpieczniej jest podać tradycyjny, trzydaniowy obiad. Doskonale sprawdzą się rozgrzewający rosół z makaronem, czerwony barszcz z pasztecikiem lub zupa krem z brokułów z płatkami migdałów bądź z leśnych grzybów, serwowana z czosnkowymi grzankami. Najlepiej przygotować dwa rodzaje zup do wyboru, a jedna z nich powinna być zrobiona na wywarze warzywnym. Niezawodnym zestawem na drugie danie są kotlety, ćwiartki ziemniaków opiekane w ziołach i przyprawach w piekarniku oraz sałatki i bukiet surówek (np. z kapusty pekińskiej, marchewki i rodzynek, buraczki na ciepło). Dobrym pomysłem będą kotlety schabowe, pierś z kurczaka zapiekana z serem, papryką i pieczarkami albo de volaille. Dla wegetarian można przygotować panierowane kotlety z sera żółtego lub smażone z cebulą plastry wędzonego tofu. Ciasta, takie jak sernik, szarlotka i babeczki, najwygodniej będzie podać gościom na rozstawionych na stołach paterach, pokrojone w niewielkie kostki.

Co podać po pogrzebie

Oprócz zapewnienia gościom trzydaniowego obiadu należy zadbać o bufet zimnych przekąsek. Deska zimnych pieczonych mięs i wędlin oraz serów z piklami, oliwkami, dipami, hummusami i chutney’ami jest niezbędna podczas każdego spotkania przy stole. Można kupić wędliny w dobrym sklepie mięsnym i poprosić o pokrojenie ich na niewielkie plasterki (nie za cienkie, aby nie sklejały się ze sobą). Dobrym wyborem będą pasztety, kabanosy, kiełbasa zwyczajna, schab, szynka, polędwica. Poza tym do niezawodnych i lubianych przekąsek należą:
  • sałatka jarzynowa,
  • sałatka grecka,
  • pieczywo czosnkowe,
  • śledzie,
  • ryba po grecku,
  • jajka faszerowane lub w szynce. 

Obok talerzyków przyda się koszyk z kilkoma rodzajami pieczywa, sztućce, wykałaczki i duże łyżki do nakładania przekąsek.

Konsolacja po pogrzebie – czy podawać alkohol

Jeśli spotkaniom w rodzinnym gronie towarzyszy zazwyczaj niewielka ilość alkoholu, na konsolacji nie trzeba z niego całkowicie rezygnować.
Po jesiennym lub zimowym pogrzebie przydadzą się rozgrzewające trunki, jak np. grzane wino lub piwo z sokiem, przyprawami korzennymi i cytrusami. Na osobnym stoliku można postawić kilka butelek piwa, wina i wódki i uzupełniać je na bieżąco. Poza tym trzeba pomyśleć o dzieciach i kierowcach – kawa, herbata, niegazowana woda mineralna i co najmniej dwa rodzaje soków to niezbędne minimum.
Surówka z sałaty rzymskiej

Surówka z sałaty rzymskiej

Sałata rzymska charakteryzuje się długimi (z tej przyczyny nazywana była dawniej długolistną), ciemnozielonymi na końcach listkami. Jej główka wyglądem przypomina nieco popularniejszą kapustę pekińską. Sałatka Cezar to bez wątpienia najbardziej znana potrawa z sałatą rzymską w roli głównej. Liście sałaty rzymskiej są bardzo wytrzymałe, dlatego można z niej przygotowywać potrawy również na ciepło. Sałata rzymska smażona z czosnkiem to nietypowy i wyjątkowo smaczny sposób na wykorzystanie tego warzywa.

Udziec jagnięcy

Udziec jagnięcy

Udziec jagnięcy z kością piecze się w piekarniku z dodatkiem rozmarynu, czosnku, soli oraz pieprzu. Mięso jest delikatne i bardzo aromatyczne. Jagnięcinę w czasie pieczenia można podlewać sosem własnym lub miodowo-musztardowym. Udziec podaje się w całości jako danie główne, np. z gotowanymi ziemniakami i marchewką glazurowaną w miodzie oraz imbirze. Upieczone mięso jagnięce, oddzielone od kości i pokrojone na mniejsze kawałki, to dobry dodatek np. do sałatki albo pieczywa.

Comber jagnięcy

Comber jagnięcy

Comber jagnięcy to delikatne mięso trudne do przygotowania, jednak efekt jest wart pracy. Aby mięso nabrało najlepszego aromatu, należy je dokładnie obsmażyć i zrumienić, a następnie wstawić do piekarnika na pół godziny. Dobrym pomysłem jest kotlet jagnięcy na puree z batatów lub comber jagnięcy pieczony z czerwoną cebulą i rozmarynem. Mięso jagnięce jest jednym z najzdrowszych mięs dostępnych w sklepach. Mięso zawiera kwasy orotowe, które spowalniają proces starzenia oraz witaminy z grupy B, działające antynowotworowo.

Pieczeń z sarny

Pieczeń z sarny

Pieczeń z sarny to danie z combra sarniego przyprawione octem balsamicznym i ziarnami jałowca. Potrawę warto urozmaicić zielem angielskim, miodem, rozmarynem i cebulą. Porcja mięsa sarniego pieczona przez kilka godzin jest soczysta, aromatyczna i krucha. Danie dobrze komponuje się z kaszą gryczaną i ogórkami konserwowymi lub z makaronem i buraczkami. Świetnym pomysłem jest też podanie sarny w winie z pomarańczą. Pieczeń to idealny pomysł na niedzielny lub świąteczny obiad.

Nalewka z winogron

Nalewka z winogron

Nalewka winogronowa to propozycja dla wymagających smakoszy napojów alkoholowych. Trunek ten przyrządza się z dojrzałych winogron zarówno jasnych jak i ciemnych. W zależności od użytych owoców nalewka przyjmuje barwę słomkową lub ciemnoczerwoną. Trunek z winogron ma zazwyczaj ok. 40-45% zawartości alkoholu. Większą jego ilość osiąga natomiast nalewka na spirytusie. Nalewkę podaje się gościom w małych kieliszkach, najczęściej do pikantnych przekąsek czy mięs.

Znaleźliśmy przepisów w kategorii Konsolacja