Kuchnia gruzińska składa się z bardzo tradycyjnych potraw. Mimo mody na nowe, wykwintne dania ona pozostaje w zasadzie w pierwotnym kształcie, dzięki temu jest oryginalna, a dla nas Polaków stanowi swego rodzaju zagadkę! Gruzja jest krajem, w którym panuje podzwrotnikowy klimat. Sprzyja to dojrzewaniu soczystych arbuzów, pomidorów, melonów, winogron, dorodnych bakłażanów i cudownych ziół. Gruzini w swojej  kulinarnej kulturze mają mnóstwo przekąsek, ale za to zupy są mniej popularne.

Gruzińskie pierogi chinkali i tradycjne chaczapuri

Sztandarowymi gruzińskimi daniami są placki chaczapuri (placek serowy) i sakiewki chinkali z mięsnym, serowym, grzybowym lub warzywnym nadzieniem. Chaczapuri można spotkać w kilku wariantach ‒ zależnie od rejonu Gruzji. Zawsze jednak składają się ze słonego sera i ciasta drożdżowego. Różnica wynika ze sposobu podania. Mogą być uformowane jak pita, z roztopionym serem w środku, lub w kształt łódeczki, w której prócz sera znajdują się rozbite jajko i topniejące masło. Sakiewkom chinkali niezmiennie zaś towarzyszy rosół. Nie są one jednak podawane w zupie, lecz aromatyczny bulion wydobywa się ze środka. Podczas gotowania wydziela się z farszu, który jest zamknięty w cieście. Zjeść chinkali tak, by rosół nie wypłynął na talerz, to prawdziwa sztuka! Ciekawą regionalną przekąską jest nadziewany bakłażan - badridżani, a dojrzewający pleśniowy ser dambali chaczo to wspaniały narodowy przysmak.

Deser po gruzińsku

Po obfitym posiłku wcale nie rezygnuje się z deseru, którym w Gruzji jest często tamtejszy przysmak ‒ czurczchela. Robi się go oczywiście z orzechów. Są nawlekane na sznurek i zanurzane w gorącym soku z winogron zagęszczonym mąką kukurydzianą. Po ostygnięciu wyglądają jak batoniki. Kroi się je w plastry i podaje na półmiskach. Pasuje do nich wyśmienite gruzińskie wino i chacha ‒ narodowy, bardzo mocny alkohol

Deserem mieszkańców Gruzji są przede wszystkim owoce: figi, słodkie pomarańcze, karalioki i brzoskwinie.

Zdjęcie: Fotolia

Kuchnia gruzińska Kategorie

Znaleźliśmy 83 przepisów w kategorii Kuchnia gruzińska

Ser po gruzińsku

Ser po gruzińsku

dagita dagita

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Chaczapuri

Chaczapuri

Konczi Konczi
1

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Mchali

Mchali

Pyza Pyza
1

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Sałatka gruzińska

Sałatka gruzińska

Persik Persik

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: