Kuchnia holenderska przede wszystkim kojarzy się z ziemniakami. Znane w całym kraju frytki walczą o popularność z Belgijskimi french fries. Można je spotkać niemalże na każdy rogu ulicy. Z frytkami serwowane są rozmaite sosy i dodatki takie jak cebulka albo boczek.

Dostęp do morza zapewnia Holendrom stałą dostawę ryb. Nie dziwi więc fakt, że wiele dań tej kuchni opiera się na rybach i owocach morza. Choć różnią się one znacznie od dań kuchni francuskiej czy włoskiej, są równie smaczne i zachwycają kompozycją smaków i aromatów. Również zupy w tradycyjnej kuchni holenderskiej są treściwe i gęste. Tu na pierwszy plan wysuwa się zielony groszek, który zaraz po ziemniakach stanowi główny składnik tej kuchni.

Cechy kuchni holenderskiej

Na kuchnię holenderską duży wpływ wywierają położenie geograficzne oraz kontakty międzynarodowe. Kraj z dostępem do Morza Północnego może się pochwalić wieloma przepisami na dania rybne, głównie ze śledzia, makreli, dorsza i flądry. W Holandii na ulicznych straganach można dostać hollandse nieuwe, czyli wypatroszonego, nasolonego śledzia z cebulką. Zjada się go, trzymając za ogon, łbem do dołu. Duży jest tam także udział wieprzowiny i wołowiny. Mięso podaje się najczęściej w postaci kotletów albo gulaszu. Natomiast warzywa ‒ jako stamppot, czyli papkę, przypominającą purée. W holenderskiej kuchni zachowały się też ślady dziedzictwa kolonialnego. Świadczą o tym inspiracje przepisami indonezyjskimi. Rijsttafel, tj. rodzaj „szwedzkiego stołu”, na którym pierwsze skrzypce gra ustawiony na środku ryż, jest sposobem podawania posiłku podpatrzonym przez Holendrów na wyspie Jawa. Holenderski rijsttafel składa się z 7‒25 talerzy wypełnionych różnymi przysmakami. O powinowactwie z Indonezyjczykami świadczy też umiłowanie Holendrów do przypraw korzennych. W każdej tamtejszej kuchni muszą znajdować się cynamon i imbir, a także kminek i szafran.

Obiad na północy, czyli przepisy holenderskie

Posiłek na północy rozpoczyna przystawka w formie deski serów żółtych. Holandia ma się w tej dziedzinie czym poszczycić! To stamtąd pochodzą gouda, edammer, leerdammer, maaslander i inne znane na całym świecie gatunki. Charakterystycznym daniem obiadowym w Holandii jest stamppot z soczystą wędzoną kiełbasą rookworst w kształcie podkowy. Kładzie się ją na ziemniakach utłuczonych z warzywami (w całości lub pokrojoną na kawałki). Rookworst stanowi także nieodłączny składnik wielu holenderskich zup, na przykład z groszku łupanego, brązowej fasoli czy kurczaka. Równie popularne dania mięsne to gehaktbal, czyli kotlet mielony w formie niewielkiej kulki oraz hachee ‒ gulasz z wołowiny w sosie własnym. Oprócz frytek, kuchnia holenderska czerpie inspiracje z tradycyjnych dań przygotowywanych w przeszłości przez rolniczą część tej społeczności. Stąd dominacja dań jednogarnkowych. Są szybkie w przygotowaniu i nie wymagają dużych nakładów finansowych. Najpopularniejszym daniem jednogarnkowym jest stamppot - inaczej tłuczony garnek. Na danie to składają się tłuczone ziemniaki i warzywa.

Holenderskie słodycze i desery

W Holandii bardzo ważną częścią obiadu jest też deser, o czym świadczy ilość tamtejszych przepisów na słodkości. W codziennym menu wielu rodzin goszczą słone cukierki z lukrecją, sucharki z cukrem, naleśniki i oliebollen, czyli racuchy z rodzynkami oraz owocami.

Kuchnia holenderska Kategorie

Kuchnia polska

Kuchnia polska

Potrawy kuchni polskiej, chociaż uchodzą za treściwe i niezdrowe, kuszą swym bogatym repertuarem smaków. Nasze rodzime potrawy zachwycają osoby, nawet o najbardziej wyrafinowanych kubkach smakowych i gustach kulinarnych. Nikt nie oprze się delikatnym pierogom z serem czy sytym kotletom schabowym z ziemniakami i kiszoną kapustą. Wspólnym mianownikiem, zróżnicowanej regionalnie, kuchni polskiej są dania, wywodzące się z dawnej tradycji szlacheckiej.

Polecane przepisy do kategorii Kuchnia holenderska

Znaleźliśmy 27 przepisów w kategorii Kuchnia holenderska

Holenderski kebab

Holenderski kebab

2milutka 2milutka
2

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Uitmeiser

Uitmeiser

Malgosia*Ieper Malgosia*Ieper

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Poncz holenderski

Poncz holenderski

kober kober

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Dorsz po holendersku

Dorsz po holendersku

Bahus Bahus
1

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Sos holenderski

Sos holenderski

Persik Persik
1

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Zalewa holenderska

Zalewa holenderska

kober kober

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Sos holenderski

Sos holenderski

admin admin

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: