Kuchnia indyjska

Kuchnia indyjska

Kuchnia indyjska

Indie zamieszkuje wiele różnych narodowości, odmiennych pod względem religii czy języka. Ogromny wpływ na różnice w odżywianiu ma przede wszystkim religia. Kuchnię indyjską możemy podzielić na cztery regiony geograficzne, w każdym z nich bowiem występuje trochę inne menu.

Bez względu na te podziały, charakterystycznymi składnikami dla całych Indii są: ryż, curry, kardamon, papryka, chilli, koper i kozieradka. Kuchnia zachodnich Indii to przede wszystkim kuchnia bombajska. Najbardziej znanymi potrawami tego regionu jest kaczka po bombajsku oraz chałwa wyrabiana przez tamtejszych mieszkańców.

Na zachodzie Indii ze względu na islam unika się spożywania mięsa wieprzowego, dania są też zdecydowanie łagodniejsze. Najczęściej podawaną potrawą północnych Indii jest curry (kari), baranina lub mięso z kurczaka duszone z wieloma przyprawami, podawane ze specjalnie przyrządzonymi warzywami.

Do większości potraw podaje się gotowaną soczewicę, a do sosu często wykorzystuje się mleczko kokosowe. Wschodnią część Indii charakteryzuje ryż, soczewica i ryby. Czołową potrawą są pieczone placki i maćchli dźhol- kari z ryby.  W skutek religijnego zakazu spożywania wołowiny na zachodzie Indii rozwinęła się kuchnia wegetariańska, a posiłki są dużo ostrzejsze niż w innych regionach.

Śniadaniowym przysmakiem jest dosa (naleśniki z mąki ryżowej), placki z różnych mąk z dodatkiem chutney i sambar (mieszanka ostrych przypraw smażona z czarną fasolą lub soczewicą) oraz ostra zupa z soczewicy.

Piekące dania popija się jogurtem z ryżem, aby zneutralizować ostrość przypraw. Desery przyrządzane są przede wszystkim z mleka. Herbatę gotuje się z mlekiem i cukrem. Taki napój jest bardzo mocny i słodki. Każdy kto wybierze się w tę piękną część świata, nie może nie spróbować cudownej kuchni indyjskiej!

Zdjęcie: Fotolia
 

Przepisy (206): kategoria: Kuchnia indyjska    

Sortuj wg: | daty | popularności | alfabetu

Redakcja Gotuje

Konkursy Kulinarne

  • Podróż kulinarna z Hortex Podróż kulinarna z Hortex

    Zapraszamy do udziału w konkursie Hortex! Przygotuj potrawę kuchni śródziemnomorskiej i wygraj cenne nagrody! Do wygrania jest robot Kitchen Aid w wybranym przez użytkownika kolorze oraz 5 nagród dodatkowych - łyżka z silikonową krawędzią Fiskars!

  • Konkurs -  Soki marzeń z sokowirówką Philips Konkurs - Soki marzeń z sokowirówką Philips

    Owocowe i warzywne, słodkie i kwaśne, kolorowe i energetyzujące takie właśnie są soki wyciskane ze świeżych warzyw i owoców. Zapewniają zdrowie, piękny wygląd i wysoką odporność. Jakie są Wasze wymarzone kompozycje sokowe? Podzielcie się z nami swoimi pomysłami!

1 2
 

Dziś moderatorami są

misia5
misia5

Złoty Ekspert

 

Przepisy kulinarne video

Sonda

Jaką zupę lubisz najbardziej?

 
 Jaką zupę lubisz najbardziej?

 

Ostatnio komentowane