Indie zamieszkuje wiele różnych narodowości, odmiennych pod względem religii czy języka. Ogromny wpływ na różnice w odżywianiu ma przede wszystkim religia. Kuchnię indyjską możemy podzielić na cztery regiony geograficzne, w każdym z nich bowiem występuje trochę inne menu. Bez względu na te podziały, charakterystycznymi składnikami dla całych Indii są: ryż, curry, kardamon, papryka, chilli, koper i kozieradka.

Kuchnia zachodnich Indii to przede wszystkim kuchnia bombajska. Najbardziej znanymi potrawami tego regionu jest kaczka po bombajsku oraz chałwa wyrabiana przez tamtejszych mieszkańców.

Na zachodzie Indii ze względu na islam unika się spożywania mięsa wieprzowego, dania są też zdecydowanie łagodniejsze. Najczęściej podawaną potrawą północnych Indii jest curry (kari), baranina lub mięso z kurczaka duszone z wieloma przyprawami, podawane ze specjalnie przyrządzonymi warzywami.

Do większości potraw podaje się gotowaną soczewicę, a do sosu często wykorzystuje się mleczko kokosowe. Wschodnią część Indii charakteryzuje ryż, soczewica i ryby. Czołową potrawą są pieczone placki i maćchli dźhol- kari z ryby.  W skutek religijnego zakazu spożywania wołowiny na zachodzie Indii rozwinęła się kuchnia wegetariańska, a posiłki są dużo ostrzejsze niż w innych regionach.

Śniadaniowym przysmakiem jest dosa (naleśniki z mąki ryżowej), placki z różnych mąk z dodatkiem chutney i sambar (mieszanka ostrych przypraw smażona z czarną fasolą lub soczewicą) oraz ostra zupa z soczewicy.

Piekące dania popija się jogurtem z ryżem, aby zneutralizować ostrość przypraw. Desery przyrządzane są przede wszystkim z mleka. Herbatę gotuje się z mlekiem i cukrem. Taki napój jest bardzo mocny i słodki. Każdy kto wybierze się w tę piękną część świata, nie może nie spróbować cudownej kuchni indyjskiej!

Zdjęcie: Fotolia

Polecane przepisy do kategorii Kuchnia indyjska

Znaleźliśmy 236 przepisów w kategorii Kuchnia indyjska

Kurczak tandoori

Kurczak tandoori

anemon anemon

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Jaglankowe curry

Jaglankowe curry

domagi domagi
2

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Pasta tikka masala

Pasta tikka masala

Noruas Noruas

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: