Kuchnia żydowska

Kuchnia żydowska

Przepisy kuchni żydowskiej

Smaczna, zdrowa, różnorodna i barwna, a przede wszystkim posiada pewne zasady, które nie stwarzają problemu w komponowaniu smacznego menu.
 
Kuchnia żydowska charakteryzuje się przede wszystkim przestrzeganiem zasady koszerności, czyli religijnego podziału na mięsa czyste (dozwolone) oraz nieczyste (zakazane). Mięso spożywane przez Żydów pochodzi ze specjalnego rytualnego uboju – szechita, natomiast zabronione jest spożywanie wieprzowiny.
 
Kuchnia żydowska jest ścisłym połączeniem kuchni hiszpańskiej, arabskiej oraz niemieckiej z widocznymi wpływami kuchni polskiej. Opisywana sztuka kulinarna obfituje w rozmaite przyprawy, m.in. gałka muszkatołowa, goździki, szafran, kminek oraz w dużą ilość czosnku i cebuli.
 
W Polskiej kuchni dużą popularnością cieszą się dania żydowskie, szczególnie w rejonie województwa łódzkiego. Karp po żydowsku, chałka, sałatka galicyjska, koszerna śliwowica czy babka ziemniaczana – kugel, to tylko nieliczne przykłady.
 
 Do najpopularniejszych potraw żydowskich zaliczamy również: gefilte fish, czyli posiekane mięso ryby z warzywami i cebulą w towarzystwie jajek i macy, natomiast danie o nazwie knyszes, to nic innego jak pyzy nadziewane farszem słodkim lub wytrawnym lekko zapiekane na złocisty kolor.
 
Ponadto, znany jest słodki gulasz na bazie marchwi i słodkich pomidorów, czasem z ananasem i z dodatkiem mięsa, zwany cymes. Żydowskie holiszkes, czyli gołąbki często goszczą na naszych stołach w rozmaitych postaciach: z ryżem, ziemniakami bądź kaszą.
 
Wszyscy uwielbiamy żydowską kuchnie, dlatego prezentujemy Wam najlepsze i sprawdzone przepisy na dania żydowskie przygotowane przez naszych użytkowników. Serdecznie zapraszamy do kuchennych inspiracji!

Zdjęcie: Fotolia
 

Przepisy (249): kategoria: Kuchnia żydowska    

Sortuj wg: | daty | popularności | alfabetu

Redakcja Gotuje

Dziś moderatorami są

zbysiowa
zbysiowa

Platynowy Ekspert

 

Akademia Smaku Bosch

Sonda

Jaki dodatek do dania głównego lubisz najbardziej?

 
 Jaki dodatek do dania głównego lubisz najbardziej?

 

Ostatnio komentowane