Składniki na leczo to: pomidory, papryka oraz cebula. Warzywa przesmaża się na patelni, a potem dusi w garnku w sosie, który wytworzył się z pomidorów. Leczo węgierskie z cukinią lub kabaczkiem to urozmaicenie tradycyjnej węgierskiej potrawy. Do dania można też dodać kiełbasę, boczek lub ostrą paprykę chili. Leczo doprawia się solą oraz świeżo zmielonym czarnym pieprzem.  
 Placek po węgiersku

Placek po węgiersku

Placek po węgiersku to tradycyjne danie z tego kraju. Są to placki ziemniaczane podawane z gulaszem. Do jego wykonania możemy wykorzystać różne rodzaje mięs i warzyw. Świetnie będzie smakować placek po węgiersku z kurczakiem, indykiem, wieprzowiną czy wołowiną. Jest on dobrym pomysłem na treściwy i sycący obiad.

Sos węgierski

Sos węgierski

Sos węgierski można przygotować na bazie karkówki wieprzowej z dodatkiem marchwi i papryki. Niezbędnymi przyprawami są: sól, czarny pieprz mielony i ziarnisty, ziele angielskie oraz liść laurowy, a pikanterii nada potrawie mielona papryka. Sos po węgiersku doskonale komponuje się z plackami ziemniaczanymi, można go również serwować z pieczywem. Sos do placków po węgiersku zagęszcza się zawiesiną z mąki lub koncentratem pomidorowym. Prawdziwym przysmakiem jest sos węgierski z pieczarkami, wołowiną i czerwoną oraz żółtą papryką.

Gulasz wieprzowy węgierski

Gulasz wieprzowy węgierski

Tradycyjny gulasz wieprzowy po węgiersku to potrawa z dużą ilością papryki i pomidorów. Danie przygotowuje się z mięsa od szynki wieprzowej lub chudej łopatki. Wieprzowinę dusi się z warzywami, głównie: papryką, pomidorami, czosnkiem oraz cebulą. Do dania można dodać marchewkę lub grzyby, np. pieczarki. Smak gulaszu podkreśli odrobina boczku. Potrawę doprawia się słodką i ostrą papryką, pieprzem oraz solą. Gulasz wieprzowy dobrze smakuje podany z kaszą gryczaną, ziemniakami, kluskami lub tylko z kromką razowego lub białego chleba.

Gulasz wołowy węgierski

Gulasz wołowy węgierski

Gulasz wołowy po węgiersku najczęściej przyrządza się dusząc mięso z czerwoną papryką. Danie jest aromatyczne i wyraziste w smaku za sprawą dużej ilości przypraw, między innymi słodkiej i ostrej papryki oraz pieprzu. Cebulę pokrojoną w piórka przesmaża się na oleju, dodaje paprykę, mięso i czerwone wytrawne wino. Całość dusi się, aż wołowina zrobi się miękka i przejdzie aromatem warzyw i przypraw. Danie można zagęścić, dodając odrobinę kwaśnej śmietany. Gulasz wołowy można podawać, np. z gotowanymi ziemniakami lub kaszą gryczaną.

Bogracz węgierski

Bogracz węgierski

Bogracz węgierski to typowa potrawa kuchni węgierskiej. Bogracz to nazwa kotła, w którym przyrządza się to danie. Inne popularna nazwa to gulasz wołowy po węgiersku. Potrawa składa się z mięsa wieprzowego lub wołowego, boczku, cebuli, czosnku, ziemniaków i dużej ilości ostrej papryki. Gulasz ma gęstą konsystencję i – tak jak wszystkie potrawy kuchni węgierskiej – jest mocno pikantny.

Kuchnia węgierska

Kuchnia węgierska

Kuchnia węgierska (madziarska) należy do kuchni środkowoeuropejskich. Bazą dla większości potraw są mięsa, sezonowe warzywa oraz aromatyczne przyprawy. Podstawowy składnik każdego dania - paprykę - można podawać w różnej postaci: suszonej, marynowanej, duszonej i sproszkowanej. Tradycyjną potrawą jest zupa gulaszowa (guljásleves) oraz jej liczne odmiany (töltött paprika, tokań, pörklöt). Popularne są również langosze, lecsó, a także desery (tort Dobosa, strucla i naleśniki a’la Gundel).

Zupa gulasz węgierski

Zupa gulasz węgierski

Zupa gulasz po węgiersku jest bardzo syta i gęsta. Wołowinę przesmaża się na patelni i doprawia czosnkiem, kminkiem oraz solą. Gdy mięso będzie już miękkie, dodaje się, pokrojoną na mniejsze kawałki, paprykę, pomidory, cebulę, ziemniaki i seler naciowy. Całość zalewa się bulionem warzywnym lub mięsnym i gotuje, żeby mięso przeszło warzywnym wywarem. Zupa gulaszowa najlepiej smakuje z kromką chleba lub lanymi kluskami. Danie przyprawia się ostrą papryką, ziołowym pieprzem oraz dużą ilością czosnku.

Gulasz węgierski

Gulasz węgierski

Gulasz węgierski jest sycący, aromatyczny i wyrazisty w smaku. Doskonale komponuje się z dowolną surówką oraz ziemniakami, ryżem, kluskami śląskimi albo kaszą. Gulasz po węgiersku przygotowuje się z wołowiny i warzyw. Mięso należy oczyścić, pokroić w kostkę, posolić, doprawić i podsmażyć. Następnie przekłada się je do rondla i dusi z dodatkiem bulionu oraz warzyw. Świetnie sprawdzą się: cebula, czosnek, marchewka, por, papryka, pomidory oraz pieczarki. Gulasz węgierski należy gotować przez godzinę.

Śledzie po węgiersku

Śledzie po węgiersku

Śledzie po węgiersku doskonale sprawdzą się na obiad, kolację bądź jako przekąska. Danie ma lekko słodki, intensywny smak, a ponadto jest sycące oraz lekkostrawne. Śledzie z cebulą można podawać same, z pieczywem, piklami, sałatkami albo surówkami. Filety z ryby należy namoczyć w mleku na pół godziny po czym pokroić w kostkę. Na patelni podsmaża się cebulę, paprykę i pieczarki. Po kilku minutach warzywa zalewa się przecierem pomidorowym, soli, doprawia i dusi. Śledzie zalewa się powstałym sosem.

Polecane przepisy do kategorii Leczo węgierskie