Marmolada Kategorie

Marmolada z jabłek

Marmolada z jabłek

Marmolada z jabłek to idealny dodatek do placków, naleśników czy ryżu. Można ją jeść również samodzielnie. Przygotowanie marmolady jest bardzo proste – potrzeba jedynie odrobiny jabłek pokrojonych w cząstki (bez gniazd nasiennych), soku z cytryny, cukru, goździków i cynamonu. Składniki należy wrzucić do garnka i smażyć na małym ogniu przez około dwie godziny, do czasu uzyskania pożądanej konsystencji.

Rogaliki z marmoladą

Rogaliki z marmoladą

Rogaliki z marmoladą przygotowuje się na bazie mąki pszennej, zimnego masła, żółtek, gęstej śmietany (najlepiej 18 procent), cukru pudru i szczypty soli. Świetnie smakują w połączeniu z kawą, herbatą, ale także innymi ciepłymi napojami. Marmolada użyta do rogalików musi być bardzo gęsta (a nawet twarda). Nie należy jej nakładać zbyt wiele, ponieważ ciasto może popękać, a nadzienie z niego wypłynąć. Kruche rogaliki z marmoladą świetnie smakują posypane cynamonem lub cukrem pudrem.

Rogaliki drożdżowe

Rogaliki drożdżowe

Rogaliki drożdżowe można przygotować z nadzieniem budyniowym, owocowym, serowym lub czekoladowym. Mogą mieć różne wielkości – duże rogale świetnie się sprawdzą jako drugie śniadanie a z kolei małe rogaliki z marmoladą będą idealnym dodatkiem do herbaty lub kawy. Mogą być ozdobione lukrem, polewą czekoladową lub zwyczajną kruszonką – w każdej wersji są znakomite.

Dżem z agrestu

Dżem z agrestu

Masz w domu agrest i nie wiesz, co z nim zrobić? Świetnym pomysłem będzie domowy dżem. Ma on lekko kwaskowaty smak, przez co doskonale nadaje się do różnego rodzaju słodkich wypieków oraz wytrawnych dań. Agrest i czarna porzeczka lub truskawki to bardzo dobre połączenie. Słodko-kwaśne nuty można wzbogacić dodatkiem wanilii lub cynamonu. Przygotowując dżem, warto pamiętać, by cukier dodać na końcu. Dzięki temu unikniesz obowiązku nieustannego mieszania mikstury, a ryzyko przypalenia ograniczysz do minimum.

Dżem z pomarańczy

Dżem z pomarańczy

Dżem pomarańczowy można przygotować z owoców całych wraz ze skórką oraz dokładnie obranych. Pierwszy wariant jest bardziej aromatyczny, dzięki zawartym w skórce olejkom eterycznym, może jednak mieć delikatnie gorzki posmak, dlatego w tym przypadku niezastąpionym dodatkiem będzie świeży imbir. Dzięki niemu cała kompozycja smakowa nabiera ostrej nuty. Dżem z pomarańczy bez cukru można przygotować szczególnie wtedy, gdy owoce są bardzo słodkie, ewentualnie zastąpić cukier ksylitolem lub stewią.

Dżem morelowy

Dżem morelowy

Domowy dżem morelowy to jedna z pyszniejszych, a zarazem bardzo czasochłonnych w przygotowaniu konfitur. Morele trzeba wypestkować i obrać z zamszowych skórek. Do dżemu można dodać wanilię, cynamon lub kilka goździków. Jeżeli wsypiemy odrobinę sproszkowanego chili i pieprzu, powstanie wyjątkowo aromatyczny chutney, który idealnie komponuje się z różnego rodzaju daniami mięsnymi. Dżem morelowy jest wyśmienity do wypieków, np.: drożdżowych bułeczek, ciastek, rogalików lub wafli.

Rogaliki drożdżowe z marmoladą

Rogaliki drożdżowe z marmoladą

Rogaliki drożdżowe można zrobić z rozmaitymi nadzieniami. Najpopularniejsza jest oczywiście marmolada, szczególnie różana. To jednak nie jedyna dostępna dla nas opcja. Warto spróbować rogalików drożdżowych z powidłami śliwkowymi, prażonymi jabłkami, dżemem czy konfiturą pomarańczową. Dzięki temu te ciastka będą smakowały zupełnie inaczej. Szczególnie, że do ich przygotowania można wybrać dokładnie taki smak marmolady, jaki najbardziej lubimy!