Sałatka z ogórków popularnie nazywana mizerią stanowi jeden z najczęstszych dodatków obiadowych. Według tradycyjnego przepisu, mizerię robi się z ogórków, gęstej śmietany, szczypty soli oraz ewentualnie koperku lub szczypiorku.

Mizeria krok po kroku

Składniki:
  • 500 g ogórka szklarniowego bądź gruntowego
  • 200 ml śmietanki 18%
  • 1 gałązka koperku
  • sól i pieprz
Przygotowanie:
  • Ogórki należy umyć a następnie obrać ze skórki.
  • Kroimy je na cienkie plastry.
  • Pokrojone ogórki umieszczamy w misce i dodajemy: śmietankę, koperek, sól oraz pieprz.
  • Wszystko dokładnie mieszamy.
  • Mizeria jest gotowa i możemy już ją zaserwować do obiad.
Jeżeli chcemy, żeby nasza sałatka była mnie kaloryczna, możemy ją przygotować w wersji fit, zastępując śmietanę jogurtem naturalnym. Taka surówka jest szczególnie zalecana, kiedy jesteśmy na diecie.

Mizeria na słodko

Mizeria na słodko niewiele różni się od standardowej wersji mizerii. Wystarczy dodać do niej odrobinę cukru, aby sałatka nabrała słodkiego smaku.
Sałatka z majonezem

Sałatka z majonezem

Majonez domowy wykonany samodzielnie to najlepszy dodatek do sałatek. Można w dowolny sposób modyfikować ilość poszczególnych składników, dopasowując jego finalny smak do własnych preferencji. W czasie ucierania majonezu bardzo ważne jest stopniowe dodawanie oleju do jajek, octu i musztardy. Chodzi o to, by się nie zważył. Ciekawym dodatkiem do sałatek jest majonez wegański, w którym żółtka zastąpione są przez orzechy nerkowca, fasola lub mleko roślinne.

Mizeria na zimę

Mizeria na zimę

Wszyscy uwielbiamy mizerię latem – porą roku, kiedy ogórki są łatwo dostępne, tanie i przede wszystkim świeże. Wykorzystując duże ogórki, które nie nadają się do kiszenia, można przygotować mizerię na zimę i cieszyć się smakiem przetworu praktycznie cały rok. Obok dużych ogórków do przygotowania tej znakomitej przystawki do obiadu potrzebna będzie nam także cebula, sól, pieprz i cukier, ocet oraz opcjonalnie koperek. Wystarczy pokroić ogórki, wymieszać z pozostałymi składnikami, nałożyć mizerię do słoików, zakręcić i pasteryzować około 15 minut.

Ogórki po meksykańsku

Ogórki po meksykańsku

Ogórki po meksykańsku przyrządza się z niewielkich ogórków, które można pokroić w słupki lub zostawić całe. Do ich przygotowania potrzeba: czosnku, ostrej papryki, oleju rzepakowego lub słonecznikowego, octu i cukru. Najlepiej jeśli przed wymieszaniem wszystkich składników, ogórki zasypie się solą i zostawi na kilka godzin. Wtedy stają się one bardziej miękkie, a przez to są później znacznie smaczniejsze. Poleca się podawanie ogórków meksykańskich jako dodatek do obiadu.

Sałatka z ogórków

Sałatka z ogórków

Sałatka z ogórków w occie, czyli tzw. sałatka szwedzka sama w sobie jest pyszną przekąską i surówką do obiadu. Szczególnie dobrze smakuje  z majonezem i ziemniakami.

Ogórki małosolne

Ogórki małosolne

Obok wersji kiszonej, to właśnie ogórki małosolne są najpopularniejszymi przetworami z tych warzyw. Przygotowuje się je podobnie jak do kwaszonych. Jedyna różnica jest w marynacie. Zalewa do ogórków małosolnych jest mniej słona, dzięki czemu warzywa jedynie delikatnie miękną. Ogórki zalewa się nią i odstawia na zaledwie kilka dni. Gotowe warzywa można zawekować lub wykorzystać do sałatki czy też chłodnika.

Pikle z ogórków

Pikle z ogórków

Pikle z ogórków to jedne z najczęściej przygotowywanych przetworów z ogórków na zimę. Możemy je wzbogacać różnorodnymi przyprawami jednak zawsze zalewamy je słodko-kwaśną marynatą. Zalewa do pikli z ogórków robiona jest przede wszystkim z octu, cukru, soli oraz gorczycy. Oczywiście każdy ma swój ulubiony sposób ich serwowania, możemy przygotować pikle z ogórków pikantne z chili, miodem, czy z papryką.

Ogórki po cygańsku

Ogórki po cygańsku

Ogórki po cygańsku przygotowuje się ze świeżych i najlepiej niezbyt dużych ogórków. Można pokroić je w plastry, w słupki lub zostawić całe. Przyrządza się je z dodatkiem czosnku, kopru, chrzanu, liści winorośli oraz ziela angielskiego. Można dodać również pomidory obrane ze skórki. Zalewę do ogórków po cygańsku przygotowuje się z wody z cukrem i octem. Poleca się podawanie ich jako przystawki do obiadu.

Sałatka szwedzka

Sałatka szwedzka

Pochodząca ze Skandynawii sałatka szwedzka jest świetnym pomysłem na zimowy czas. Kiedy nie ma w sklepach świeżych warzyw, ten rodzaj sałatki, oparty na zakonserwowanych przetworach, jest idealnym rozwiązaniem. Składa się głównie z ogórków gruntowych z dodatkiem marchewki, octu i soli. W przeciwieństwie do przetworów sklepowych, sałatki domowej roboty mają słodkawy smak i delikatny aromat, przez co idealnie pasują jako dodatek do kanapek lub obiadu.

Polecane przepisy do kategorii Mizeria

Znaleźliśmy 63 przepisów w kategorii Mizeria

Kaszanka na obiad

Kaszanka na obiad

ziutula ziutula

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Mizeria z porem

Mizeria z porem

Justi2401 Justi2401

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Mizeria wg Gosi

Mizeria wg Gosi

gosia p. gosia p.

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Mizeria z oliwkami

Mizeria z oliwkami

jaga85 jaga85

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: