Pierniczki są nieodłącznym świątecznym elementem w każdym domu. Uwielbiają je dzieci i dorośli. Pierniczki z lukrem, pierniczki nadziewane, pierniczki sprzedawane na wagę. Każde bardzo lubimy.

Najsłynniejsze są pierniki toruńskie oraz pierniki krakowskie, które przygotowała Pani Ewa Wachowicz. Każdy z nas powie jednak, że najsmaczniejsze pierniki to te, które sami przygotujemy.

Pierniczki świąteczne to nie tylko wspaniały smak oraz aromat, ale również mnóstwo rodzinnej zabawy. Lepienie ciasta, wycinanie formy, ozdabianie pierników oraz czekanie, na chwilę w której można gotowy wyrób spróbować.

Wszyscy kochamy pierniczki. Zaczynając od klasycznych pierników, przez pierniki nadziewane, aż po pierniki z lukrem. W tych wyśmienitych ciasteczkach ważny jest każdy element od nadzienia poprzez pyszny i błyszczący lukier.

Jak wiadomo piernikowego świata nigdy dość. Do popołudniowej świątecznej kawy, bardzo często serwujemy naszym gościom pierniczki lub pyszny piernik, dlatego zapraszamy wszystkich do zapoznania się z najlepszymi przepisami na pierniczki, które zapewne zainspirują i oczarują każdego.

Zdjęcie: Fotolia
Pierniczki miękkie

Pierniczki miękkie

Oblane czekoladą i mające w środku powidła lub dżem pierniczki alpejskie to wyśmienita przekąska do gorącego kakao. Piernik z konfiturą podawany jako ciasto np. w czasie świąt Bożego Narodzenia można przygotować szybko. Najważniejsza jest właściwa proporcja składników oraz wyważenie ilości przypraw.

Pierniczki świąteczne

Pierniczki świąteczne

Przygotowywanie słodkich świątecznych ozdób oraz malowanie ich w fantazyjne lukrowe wzory może być doskonałą okazją do spędzenia czasu z dziećmi. Pierniki to ciastka, które smakują wyśmienicie szczególnie, gdy poleżakują. Przygotowanie ciasta na piernik może być czasochłonne lub błyskawiczne – wszystko zleży od przepisu. Najlepszy miód do piernika to ten naturalny i w formie płynnej. W zależności od preferencji smakowych można wykorzystać mód wielokwiatowy, gryczany, wrzosowy, lipowy, spadziowy etc.

Domki z piernika

Domki z piernika

Kluczowym – często najtrudniejszym elementem konstruowania piernikowego domku, jest posklejanie wszystkich elementów. W tym celu wykorzystuje się gotowy lukier lub samodzielnie przygotowaną masę z białka i cukru pudru, która po zastygnięciu idealnie trzyma całą budowlę w pożądanym kształcie. Ciasto, które piecze się w celu tworzenia z niego konstrukcji, jest twarde i ma postać cienko rozwałkowanych arkuszy. W takiej formie piernik nadaje się również na choinkę z piernika oraz ozdoby świąteczne np. na stroik. Miękkie pierniczki bez miodu są za delikatne, by pełnić tego typu funkcje.

Pierniki toruńskie

Pierniki toruńskie

Toruń to jedyne polskie miasto, które kojarzone jest przede wszystkim z piernikami. Toruńskie pierniki mają swoją legendę oraz renomę słynną na cały świat. Najbardziej popularne pierniki to: katarzynki, sułtańskie, czekoladowe serca, torciki oraz pierniki glazurowane.

Polecane przepisy do kategorii Pierniczki

Znaleźliśmy 469 przepisów w kategorii Pierniczki

Maślane pierniczki

Maślane pierniczki

Beatris Beatris

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Korzenne witrażyki

Korzenne witrażyki

Reniz Reniz

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Korzenna choinka

Korzenna choinka

Kniejson Kniejson

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Lukrowane pierniczki

Lukrowane pierniczki

dayzi dayzi

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: